Platí nové příjezdové podmínky do některých evropských států

Autor:

Je tu nový víkend a spolu s ním přichází aktualizovaný cestovatelský semafor. O jeho aktuálnost se stará Ministerstvo zdravotnictví na základě dostupných dat ECDC.

Tentokrát se toho příliš nemění. Výčet zemí, které jsou zařazené do jednotlivých kategorií zůstává neměnný. Ztížené podmínky pro cestu do ČR mají cizinci a to z důvodu šíření varianty omikron. Proto ně jsou stanovena přísnější pravidla

Švýcarsko

Od soboty 22. ledna platí, že se očkované nebo vyléčené osoby nemusí prokazovat negativním PCR/antigen testem. Ti, kdo ale očkovaní nejsou a nemoc ani neprodělali, se nadále musí prokazovat testy. Nicméně nově platí, že od výše zmíněného data nebude již nutné podstoupit druhý PCR test (dříve platilo, že se musel podstoupit nový 4.-7. den po příjezdu). Ve Švýcarsku tak platí pravidlo 3G – očkovaný, vyléčený nebo testovaný.

Co se týká příjezdového formuláře, tak ten musí vyplňovat pouze turisté, kteří přijedou autobusem nebo přiletí.

Slovensko

Zavádí se nová kategorie – OP+ – což jsou osoby, které mají vpíchnutou posilující dávku vakcíny nebo ti, kteří mají dvě dávky vakcíny a negativní test. Mohou tak navštívit krátkodobé turistické ubytování nebo wellness centra, dále pak fitness centra, aquaparky nebo se účastnit hromadných večírků, případně navštívit diskotéku.

Návštěva restaurace, sportovní nebo kulturní akce lze stále v režimu OP – tedy očkovaný nebo po prodělání nemoci. Zatímco zalyžovat si mohou také lidé s negativním testem, zde platí režim OTP.

Bulharsko

Od středy 19. ledna je umožněn vstup dětí ve věku 12 -18 let do Bulharska po předložení negativního PCR testu. Pokud děti nebudou mít test, mohou do země vstoupit, ale vztahuje se na ně 10denní karanténa. Tu lze ukončit dříve jen v případě negativního PCR testu. Po dětech pod 12 let se nic nevyžaduje.

Ostatní podmínky zůstávají neměnné. Tedy pro vstup je nutné se prokázat očkováním/proděláním koronaviru a současně mít negativní PCR test (max. platnost 72 hodin).

Zdroj informací: Ministerstvo zahraniční věcí
Zdroj foto: Pixabay