Itálie zavedla nová přísnější pravidla pro zimní sporty

Autor:

Od 1. ledna 2022 vstoupil v Itálii v platnost nový zákon týkající se lyžování a snowboardingu. Ti, kteří chtějí sportovat v italských lyžařských střediscích, musí mít povinně sjednáno pojištění odpovědnosti.

Novinkou v zákoně je i povinnost nošení lyžařské helmy u osob mladších 18 let. V Itálii také hrozí za postih za lyžování pod vlivem alkoholu.

Povinné pojištění odpovědnosti

Ti, kteří chtějí sportovat v italských lyžařských střediscích, musí mít povinně sjednáno pojištění občanskoprávní odpovědnosti za škody, které způsobí třetím osobám. Na vyzvání také musí prokázat, že toto pojištění mají, což bude nastávat nejčastěji při nákupu skipasu. Při nedodržení této povinnosti může být udělena pokuta až 150 euro. Zároveň se nově mění i to, že v případě kolize a nemožnosti určit viníka srážky, za ni mohou stejnou měrou všichni účastníci.

Zákaz alkoholu na sjezdovce

Pokud u vás při lyžování namátková kontrola zjistí překročení hranice 0,5 promile alkoholu v krvi, čeká vás pokuta od 250 do 1000 euro, při překročení 0,8 promile pak půjde dokonce o trestný čin.

Povinná helma pro mladší 18 let

Další velmi důležitou změnou italské legislativy je povinnost nosit ochrannou helmu. Zatímco dříve povinnost platila pro děti do 14 let, nově se hranice posouvá až na 18 let. Za nedodržování pravidla hrozí pokuta v rozmezí 100 a 150 euro.

Koronavirová opatření

V Itálii v současné době platí vícestupňový systém. Jednotlivé stupně – a tím i územní zóny – jsou označeny barevně. Pro bíle označené zóny stačí pro vstup na sjezdovku covidový certifikát, kterým lidé prokazují očkování, uzdravení z nemoci nebo negativní test. Pro lyžování v oranžových zónách pak už pouze negativní test nestačí a v červených zónách jsou lyžařské areály úplně uzavřeny.

Do 31. 1. 2022 se musí všichni přijíždějící z členských států antigenním testem ne starším 24h nebo PCR 48h, včetně dětí od 6 let věku. Očkovaní a uzdravení přijíždějící z EU nemusí po příjezdu do karantény. Neočkovaní musí mít pro vstup na území Itálie test a musí se po příjezdu do Itálie podrobit pětidenní karanténě a na jejím konci opětovnému testu. Každý cestující také musí před vstupem na území Itálie vyplnit a odeslat digitální elektronický formulář.

Zdroj informací: ERV Evropská pojišťovna
Zdroj foto: Pixabay