Slevy na jízdném ve veřejné dopravě spadnou na 50 procent

Autor:

Od dubna začne platit nová sleva od státu na jízdném. Tato úleva se týká dětí, studentů a občanů nad 65 let. Padesátiprocentní slevu budou moci uplatnit v regionálních či dálkových vlacích a také samozřejmě v autobusech.

Ministr dopravy Martin Kupka k věci uvedl, že snížení slevy ze strany státu znamená značnou úlevu a především úsporu ve státním rozpočtu. Státní deficit ročního rozpočtu se tak sníží až o 1,9 miliardy korun. Výše částky samozřejmě záleží na počtu přepravených osob. Jen pro zajímavosti od září 2018 dosud stát zaplatit dopravcům na kompenzacích přes 14 miliard korun. Nově po upravení výše slevy se ukrojí ze státního rozpočtu zhruba 3,9 miliardy. Snížení nákladů je tak docela markantní.

Vláda tímto krokem reaguje na aktuální ekonomickou situaci. Opravdu je potřeba krotit velký státní dluh a především mírnit inflaci, a tím tedy snižovat výdaje státu. Je to kompromis mezi tímto rozhodnutím a tím, které chtěla zavést předešlá vláda. Ta si v programu vyhranila na slevy zhruba jen 2,5 miliardy – což by samozřejmě znamenalo procentuálně mnohem nižší slevu (přesněji okolo 32 %). Oproti tomu, kdyby se 75 % zanechalo, stát by se dál vesele zadlužoval.

Koho se sleva na jízdném týká?

Nově budou zvýhodněny rodiny s dětmi. Rozšíření slev se dočkají i občané s 3. stupněm invalidity. Dále pak děti do šesti let, žáci od šesti do osmnácti let a také studenti do 26 let. Nezapomnělo se ani na starší občany nad 65 let, i ti mohou uplatnit 50% slevu. Co se týká osob, které vlastní průkaz ZTP nebo ZTP/P (jízdenka pro doprovod je plně hrazena státem), tak u nich zůstává sleva 75 %, protože tato úleva je daná zákonem o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením.

Zdroj informací: Ministerstvo dopravy
Zdroj foto: Pixabay