Nejluxusnější sedan světa se vyrábí už i jako hybrid

Autor:

Automobilka Bentley oznámila podrobnosti o nejnovějším luxusním modelu značky na její současné cestě k elektrifikaci.

Uvedení nového provedení Flying Spur Hybrid je postaveno na úspěšném modelu Flying Spur třetí generace s využitím mimořádně pokrokového pohonného ústrojí, s nímž se toto provedení stává vůbec nejekologičtějším modelem automobilky v dosavadní historii. Nově uvedený hybridní model je prvním zástupcem rodiny hybridních vozů, jenž současně zdůrazňuje zasazení Bentley o vlastní strategii Beyond100, tedy stát se klimaticky plně neutrální společností a hrát roli předního světového dodavatele udržitelné luxusní mobility.

Nejnovější přírůstek je důkazem, že hybridizace nutně neznamená kompromisy v otázkách luxusu nebo jízdních schopností. Bez ohledu na jízdní režim nebo styl se lze spolehnout na nepostřehnutelné přepínání mezi spalovacím motorem a elektromotorem ve prospěch kultivovaného a vyrovnaného chodu. Hnací ústrojí spojuje benzínový motor 2,9 litru V6 s moderním elektromotorem a disponuje tak systémovým výkonem 544 PS, resp. točivým momentem 750 Nm. Auto slibuje dojezd přes 700 km na jedno natankování.

Vozidlo má vysokou výkonovou rezervou, špičkový točivý moment a bleskovou odezvou na pokyny od plynového pedálu co do zrychlení jen nepatrně zaostává za provedením Flying Spur V8, neboť z 0 na 60 mph se rozjede již za 4,1 sekundy (0-100 km/h za 4,3 s). Nové hnací ústrojí vykazuje výrazně nižší spotřebu paliva, avšak i nadále zprostředkuje nefalšovaný charakter Bentley, spočívající v suverénních a kultivovaných jízdních schopnostech.

Foto: Bentley

Hybrid přináší v dané třídě nejširší portfolio prvků chytré a intuitivní výbavy, uzpůsobených na míru řidiči i zbytku posádky. Služby konektivity vozidla pro Flying Spur Hybrid budou nyní zahrnovat i My Battery Charge (Nabití baterie), My Car Statistics (Statistiky vozidla) a My Cabin Comfort (Pohodlí v kabině). S ohledem na co nejlepší zpětnou vazbu pro řidiče se na přístrojovém štítu objeví další informace o tom, zda se vozidlo pohybuje v čistě elektrickém režimu (EV), rekuperuje energii při zpomalování, nebo využívá spalovací motor.

Spínač automatického přepínání Start-Stop v kabině vozu byl nahrazen ovladačem trojice ‚E‘ režimů – EV Drive (jízda na elektřinu), Hybrid (hybridní režim) a Hold (režim s důrazem na spalovací motor), aby řidič mohl za jízdy co nejlépe využívat kapacitu baterie. Bezprostředně po zapnutí vozidla se aktivuje režim EV Drive s cílem maximálně využívat k pohonu vozidla samotnou elektřinu. Tento režim je ideální volbou po jízdu v městském provozu nebo na kratších trasách.

Tok energie se také může zobrazovat na displeji infotainmentu, kde lze sledovat statistiky nebo nastavit časovače pro nabíjení vozidla. Další informace týkající se hybridního provozu (např. dojezd, nabití baterie a informace o nabíjení) má řidič k dispozici prostřednictvím přístrojového panelu, head-up displeje a centrální obrazovky. Flying Spur Hybrid při pohledu zvenčí poznáme podle označení ‚Hybrid‘ na předních blatnících, čtveřice oválných koncovek výfuků a krytu univerzální dobíjecí zásuvky na levém zadním blatníku.

Foto: Bentley

Pohonné ústrojí šetrné k životnímu prostředí

Spojení hospodárného spalovacího motoru a moderního elektromotoru zprostředkuje stejnou flexibilitu a praktičnost jako dnes nabízené pohony W12 a V8, kdy dosahuje skvělé odezvy, agility a navýsost kultivovaného projevu. Nový spalovací motor 2,9 litru V6 disponuje maximálním výkonem 416 PS a točivým momentem 550 Nm při 5650 ot/min a staví na podobné konstrukční filozofii jako agregát 4,0 litru V8. Turbodmychadla typu Twin-Scroll a primární katalyzátory najdeme v prostoru mezi rameny ‚V‘ spalovacího motoru. Vstřikovače paliva a zapalovací svíčky nalezly místo vždy v příslušné spalovací komoře, čímž je zajištěn optimální tvar vstřikovaného paprsku paliva i cesta spalování; vačkové hřídele disponují variabilním nastavením v rozsahu až 50°.

Elektromotor využívá energii z Li-Ion baterie o kapacitě 14,1 kWh, jejíž dobití na 100 procent zabere pouze 2,5 hodiny (v závislosti na konkrétním regionu). Výkonová elektronika převádí energii z vysokonapěťové baterie za účelem pohonu elektromotoru nebo napájení stávající 12V palubní elektroinstalace. Pohonné ústrojí verze Flying Spur Hybrid umožňuje tomuto modelu zrychlovat z místa na 100 km/h za 4,3 sekundy a rozjet se až na 284 km/h.

Rozšířené služby konektivity vozidla

Flying Spur Hybrid přináší v dané třídě nejširší portfolio prvků chytré a intuitivní výbavy, uzpůsobených na míru řidiči i zbytku posádky. Součástí výbavy je vestavěná SIM karta, což znamená, že pro funkce online připojení ‚My Bentley‘ již zákazník nemusí zajišťovat vlastní datové připojení. ‚My Bentley‘ je průběžně vylepšovaná sestava palubních online a dálkových služeb, které mají zákazníci k dispozici prostřednictvím vyhrazené aplikace, dostupné pro mobilní platformy Apple iOS a Android.

Dálkové služby – v závislosti na regionu – jsou dostupné prostřednictvím mobilní aplikace My Bentley se zohledněním rozsahu služeb očekávaných dnešními zákazníky – od funkce ‚Najdi moje vozidlo‘ a ‚Zamkni můj vůz‘ přes zobrazování stavu vozidla a různých statistik.

Foto: Bentley

Výrazný zástupce

Standardní nabídka laků zahrnuje sedm barevných odstínů Bentley, pečlivě zvolených tak, aby zdůraznily charakter a styl tohoto vozu. Zákazníci též mohou vybírat z dalších odstínů v rozšířené nabídce více než 60 variant, vč. provedení Mulliner nebo odstínu připraveného na zakázku. Zvláštní specifikace Blackline je moderní alternativou k lesklým prvkům exteriéru a zahrnuje i tmavou verzi elektrického okřídleného B s podsvícením (výbava na přání); současně dodává exteriéru modernější vzhled.

Nové provedení rozpoznáme podle označení ‚Hybrid‘ dole na předních blatnících, čtveřice oválných koncovek výfuků na zádi vozidla a krytu univerzální dobíjecí zásuvky na levém zadním blatníku. Nabídka kol na přání zahrnuje: 22″ kola ‚Mulliner Driving Specification‘ ve třech různých povrchových úpravách; 21″ kola v lesklém provedení nebo šedém laku, resp. 20″ kola s broušenými povrchy nebo ve standardní úpravě.

Interiér provedení je ukázkou vrcholných schopností automobilky vytvořit moderní kabinu skýtající bezkonkurenční úroveň luxusu a inovací. Stylový a jedinečný interiér se chlubí mimořádně pohodlnými sedadly čalouněnými jemnou kůží (v nabídce je pět různých odstínů) nebo motivem křídla Bentley ve spodní části středového panelu a přístrojové desky. Pokud by si někdo přeci jen nevybral, je zde ‚Colour Specification‘ s dalšími 10 odstíny kůže a dvojicí dvoubarevných provedení interiéru.

Zdroj info: Bentley 
Zdroj foto: Bentley