Nová dimenze cestování – zažijte dovolenou na zaoceánské lodi!

Autor:

Nespočet romantických filmů bylo natočeno na takové lodi. Nezní to jako sen, ale jako realita. Ojedinělá zážitková plavba po Karibiku či Středozemním moři vám přinese mnoho zážitků a vzpomínek, na které budete rádi vzpomínat. Většinu noci strávit na lodi a přes den budete brouzdat po uličkách měst neznámých ostrovů. Učiněný sen. Po večerech hrát v kasinu, nebo popíjet drink na otevřené palubě, zatímco vám vítr bude čechrat vlasy a přes den se procházet po zapomenutých okrajích ostrovů, nebo se nechat hýčkat ve wellness centru, zatímco vám kadeřník bude upravovat vlasy. A co takhle ráno začít středomořskou snídaní, k obědu si dát sushi a den zakončit večeří v pravém italském stylu? Na zaoceánských lodí není nic nemožné. Najdete tu vše a ještě mnohem víc.

Jestliže si myslíte, že dovolená na palubě těchto snových lodí je jen záležitost pro milionáře, jste na omylu. Copak na Titanicu cestovali jen ti bohatí? Dobře, zrovna Titanicu bych tyto plavby nepřirovnávala, ale z principu věci je to to samé. V článku se souhrně dozvíte, nakolik vás taková nevšední dovolená vyjde, na co se připravit, co všechno jet řeba zařídit a co vás na lodi může potkat.

Zaoceánská loď přepravuji pasažéry z bodu A do bodu B. Většinou jsou to několika denní, ale i týdenní plavby. Třeba taková cesta kolem světa vyjde dokonce na tři měsíce. Kromě zábavy na lodi, které si užijete opravdu hodně, vás také čekají četné zastávky v přístavech. Většinou tak máte celý den na procházku městem a je jen na vás jak volný čas využijete. Nic vám nebrání strávit ve městě jen pár hodin a následně se vrátit na loď do své kajuty. Kajuty jsou prostory, kde „bydlíte“ a trávíte tam čas po dobu plavby. Jsou rozděleny do několika třídy. Ty nejlevnější jsou velmi malé a nemají okno. Vyšší třída už okno má, stejně tak prostor navíc. Ty nejlepší třídy mají výhled na moře a jsou opravdu prostorné. Takové kajuty se pohybují od 30 až do 170 metrů čtverečních. Je tedy na vás, jaký luxus sami sobě dopřejete, na druhou stranu si myslím, že pokud už se vydáte na plavbu lodí, byla by škoda si to neužít se vším všudy, přeci jen pravděpodobnost, že takto budete jezdit každý rok je velice malá.

Tak co, už si vidíte v plavkách, jak se sluníte u velikého bazénu, v ruce máte kokos naplněný osvěžujícím koktejlem s růžovým brčkem, na očích brýle a starosti daleko za vámi? Pokud ano, čtěte dál.

Důležité je zmínit, že na loď si můžete vzít jen omezené množství zavazadel. Předem se informujte na stránkách společnosti, se kterou se budete plavit, jaké jsou zakázané předměty a jestli splňuje vaše zavazadlo výškové a hmotnostní limity. Určitě si nezapomeňte přibalit nějaký pěkný oblek nebo šaty. Na některých plavbách je povinný dresscode na večeře a koncerty, na jiných trasách je režim uvolněnější. Připravte se také na to, že i když se budete snažit strávit každý den jinak, je možné, že se brzy začnete nudit. Loď je sice obrovská , ale stále jste v uzavřeném prostoru, ze kterého není úniku.

Obávat se můžete také mořské nemoci, která ale není tak výrazná, jako u menších korábů. Lodě plují většinou rychlostí 45 kilometrů za hodinu. Přesto si určitě zabalte sebou léky, které si hravě poradí s nevolností. Samozřejmostí je, že na lodi najde i lékařský personál pro případ nejvyšší nouze.

Další důležitá věc je ohledně dávání spropitného. Spropitné se platí souhrně na konci plavby. Je zvykem, že se dává za jednu osobu a jeden den v průměru deset euro. Na některých lodí to ale funguje tak, že se výše spropitného rovnou započte do celkové konečné částky za plavbu, proto se nedivte, kdyby se vám na účtě objevila částka, kterou jste neutratili, jedná se právě o ono zmíněné spropitné. Ovšem každá plavební společnost to má jinak.

Pojďme se podívat, jaké zábavné prostory a zázemí na vás čekájí. Většina plavebních společností se snaží o co možná nejširší škálu volno časových aktivit tak, aby bylo nemožné se na lodi nudit. Na lodi tedy můžete nalézt různé bary, bazény, tobogány, hřiště, casina, restaurace, knihovny nebo i kino. Jak vidíte vyžití je zde je opravdu rozmanité. Na různé koncerty nebo muzikálová představení bývá spuštěn dostatečně v předstihu online rezervační systém, tak toho využijte, je pravděpodobné, že kdybyste si chtěli koupit lístek pak na lodi, kapacita bude zaplněná a tak si svůj oblíbený muzikál neužijete a budete si muset najít jinou zábavu na večer. Zaoceánská loď je také ideální pro odvykání ze sociálních sítí. Internet je na lodí za příplatek a ne 100%. Telefonní signál chytnete jen, když se loď pohybuje u břehu.

Komu jsou plavby určené? Komukoli bez rozdílu věku a pohlaví. Setkáte se tu jak s malými dětmi, tak i seniory. Spousta čerstvě sezdaných páru volí právě takové plavby jako svou svatební cestu. Ostatně lodě jsou uzpůsobeny různým tématickým cílům. Některé jsou vyloženě postavené na děti, proto jestli máte rádi spíše pohodu a klid, tak se jim vyhnětě a raději si najděte jiné a klidnější plavby, které jsou zaměřeny na rozmanitý výběr koncertů a divadelních představení. Opravdu je z čeho si vybírat, stejně tak jako si vybírat, jakou trasu chcete procestovat.

V nabídkách plavebních společností většinou bývají cesty kolem světa, ty jsou nejlákavější nabídkou. Slibují navštívení exotických míst. Je třeba také počítat s tím, že na palubě strávíte větší množství dní a tak je třeba si to zařídit i v práci. Dále jsou to cesty po Středozemním moři, navštívíte tak Španělsko, Itálii nebo Řecko. Nebo naopak se můžete vydat do Karibiku. Uvidíte Mexiko, Dominikánskou republiku a nebo i Bahamské ostrovy. Pro otužilce některé společnosti nabízejí i plavby kolem Antarktidy.

Teď ale to nejdůležitější, co zajímá každého z vás, kdo se pročetl až sem. Kolik tahle sranda stojí? Ceny se primárně liší, v jaké kajutě chcete bydlet. Cena jídla bývá většinou už v balíčku, ale musíte si přikoupit nápojové menu, jinak budete celou dobu jen o vodě a jakýkoli jiný drink si budete muset koupit samostatně. Samozřejmě, čím luxusnější verzi bydlení si vyberete, tím máte více výhod v ní započítaných. Stejně tak se liší stravování, můžete se chodit do restaurace, která nabízí stravování formou švédských stolů, nebo si připlatit a najíst v normální restauraci s obsluhou. Vše záleží jen na vás a vašich finančních možnostech. Pokud si to tedy shrneme konečnou částku plavby ovlivňuje: společnost, se kterou se plavíte; kam plujete; na jak dlouho; jaký luxus si chcete dopřát a jídlo a strava.

Nyní se pro představu podíváme na to, v jakých částkách se dovolená může pohybovat. Pokud se vydáte na Středozemní moře na osm dní, zaplatíte od 482 dolarů. Cesta kolem světa vás vyjde průměrně na sto tisíc dolarů. A pokud chcete vidět markantnější rozdíl při cestování po Karibiku, tak v kajutě bez oken, tedy té nejnižší možné kategorii zaplatíte od 900 dolarů, pokud si připlatíte za kajutu s výhledem cena se zdvojnásobí. K tomu všemu je zapotřebí také připočíst cenu za letenku do místa vyplutí. Jak vidíte je to opravdu individuální a nejlépe uděláte, když se vydáte na internetové stránky jednotlivých lodních společností a podíváte se na nabídku, kterou aktuálně nabízejí.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: Levere, Invia