Tradiční novoroční zvyky u nás i ve světě

Autor:

Nový rok už je definitivně tady. K tomu se vážou i novoroční zvyky. Každý se pečlivě doma připravuje, ale většina z nás stejně zůstala na Silvestra doma, protože přeci jen minulý rok se nesl v duchu koronaviru a vše se tak nějak změnilo. Nevěste hlavu, protože jak se říká, po každé bouřce vyjde vždycky slunce. A ještě jedna věc, podle psychologů by si lidé neměli dávat předsevzetí – na která se mimo jiné stejně vykašlou – ale raději si napsat seznam přání, která chtějí, aby se jim v příštím roce splnila a úspěch je téměř zaručen.

Rakousko

Naši jižní sousedi na Nový rok darují svým přátelům i rodině malá prasátka z různého materiálu, která mají přinést štěstí po celý rok. Tradičně se také po obědě podává mátová zmrzlina a v tradičnějších rodinách se můžete setkat i s litím olova.

Brazílie

Stejně jako u nás Brazilci jedí čočku, která znamená štěstí a prosperitu. Na Nový rok se tak můžete setkat s nejrůznějšími pokrmy právě z této luštěniny. Oslavuje se bohyně vody, a tak kněžky nosí modrobílé hábity na slavnostní ceremonii. Z pláže v Riu je vyslána loď na širé moře. Ta je plná šperků, květin a různých talismanů, které mají lidem zajistit štěstí.

Mexiko

Právě zde se traduje nošení barevného spodního prádla. Žluté prádlo by měli nosit lidé, kteří si chtějí přivolat štěstí. Červené zas ti, kteří by rádi poznali lásku.

Turecko

V zemi se tradičně lidé účastní charitativních akcí. Věří se, že pokud lidé budou pomáhat potřebným a méně majetným lidem, přinese jim to dobrou karmu a štěstí do Nového roku. Stal se z toho tradiční novoroční zvyk.

Česko

Tradičně se podává k jídlu čočka jako symbol bohatství. Ještě na Silvestra by se měl vynést koš a uklidit, abyste z domu vynesli vše zlé. Naopak na 1. ledna byste neměli uklízet, ani věšet prádlo. Neměli byste se hádat se svými příbuznými ani mít na někoho zlost. Zapomeňte i na to, že si k obědu dáte kuře nebo rybu. Štěstí by vám tak mohlo odletět nebo uplavat. Neměli byste si také půjčovat, ani někomu půjčovat peníze, znamenalo by to, že byste jich po celý rok měli nedostatek.

Ať už Nový rok oslavíte jakkoli i bez tradičních zvyků, přejeme vám jménem celé naší redakce, abyste vykročili do Nového roku tou správnou nohou – tedy pravou.

Zdroj informací: Svět cestovatele, Kudy z nudy
Zdroj foto: Michaela Rubešová