Objevte italský kraj průzračných jezer a skvělé gastronomie

Autor:

Italská provincie Trentino se na podzim barví do těch nejkrásnějších barev dokreslených zlatavými paprsky slunce.

Kromě toho je zde podzim obdobím sklizně, a navíc je skvělý čas udělat si výlet na místní jezera a okusit chutě a vůně, které jsou pro Trentino tak typické. I na podzim nabízejí jezera v Trentinu spoustu příležitostí k odpočinku a snadným výletům pro rodiny s dětmi.

Lákají vás podzimní barvy a slunce na výlet? Nadcházející měsíce nabízejí perfektní čas na to vyrazit objevovat jezera a gastronomické skvosty v italské provincii Trentino. Můžete je objevit na kole anebo po vlastních. Jedním z tipů je jezero Caldonazzo. Lesy na této straně se vine trasa kaštanových farem“. Z Bosentina se dostanete do Migazzone a odtud přes obdělané oblasti a lesy do vesničky Santa Caterina, odkud se otevírá pohled na Valsugana, Colle di Tenna a jezero. Pak pokračujte nahoru až k hradu Vigolo, panství z roku 1200. Doporučujeme zavítat do Agriturismo Berry House ve Vigolo Vattaro.

Když ještě zůstaneme ve Valsuganě, u Levico Terme se můžete projít po romantické Strada dei Pescatori v blízkosti vody a v nejčistší přírodě, která obklopuje jezero Levico, abyste si odpočinuli a nechali se okouzlit barvami, odstíny a odlesky, které se na jezeře vykreslují. Z nejužšího místa jezera se pak vydáte po stezce, která vstupuje do biotopu. V této části najdete značky pro výstup na Colle di Tenna, kde je možné vystoupit až k malému kostelíku San Valentino. Doporučujeme restauraci Boivin v Levico Terme. K jezeru Lavarone na Alpe Cimbra se dostanete z vesničky Nosellari Est po silnici z devatenáctého století, kterou kdysi obyvatelé používali k vedení krav na pastvu kolem vodní plochy.

Jakmile dorazíte do města Pra ‚di Sopra, a než budete pokračovat k jezeru, můžete navštívit malý kostel zasvěcený svatému Roccovi. Doporučujeme navštívit Bazzario Bistrot u jezera. Prohlídka jezer náhorní plošiny Piné di Serraia a Piazze je pohodová procházka vhodná pro každého, i pro rodiny s dětmi. Začíná od břehu jezera Baselga di Pinè nebo od Lido u jezera Serraia. Pokračujte podél západního břehu jezera přírodní rezervací „Paludi di Sternigo“ a pokračujte do Fabbrica podél východního břehu jezera Lago delle Piazze. Doporučeným místem je Agrigelateria La Cà sul lago, která nabízí místní jahody, maliny, rybíz a borůvky, pečlivě a přeměněné na lahodné zmrzliny.

Modré jezero Molveno, jedno z nejkrásnějších v Itálii s vysoko čnějící vrcholky pohoří Brenta. Z Molvena se dá vystoupat na pastvinu Malga Andalo. Začíná se z kempu u jezera a pak následuje strmá, ale snadná cesta (SAT č. 332), která stoupá do lesa až k Malga di Andalo. Vrátit se můžete stejnou cestou, případně z Bondai do restaurace Baita Fortini di Napoleone, vynikající na svačinu na konci exkurze. Na jezeře Toblino se každé ráno, v každém ročním období vynořuje éterický profil jeho ikonického hradu ze šestnáctého století: s cimbuřím a věžemi odrážejícími se na hladině vody. V této romantické destinaci a v bezprostředním okolí na vás dýchne vůně rozmarýnu, nejsevernějších olivovníků na světě a cesmínů, které těží z mikroklimatu běžného na celém území severně od pobřeží jezera Garda.

V okolí nesmíte vynechat stezku Roggia di Calavino plnou vodopádů. Z Calavina se vracíme přes vinice Nosiola. Doporučujeme navštívit Hosteria Toblino v Sarche. Bukové lesy obklopující jezero Tenno jsou na podzim skutečným potěšením pro oči, stejně jako vody tohoto jezera, které se mění z tyrkysové na smaragdově zelenou s tím, jak se střídá světlo a roční období. Jsme 570 metrů nad mořem a vedle středověké vesnice Canale di Tenno, jedné z nejkrásnějších v celé Itálii. Dostanete se sem procházkou, která začíná od parkoviště u jezera a po cestě vlevo, která vede po celém obvodu jezera. Doporučujeme navštívit Agritur Calvola.

Jezero Ledro s jeho skrytými plážemi můžete objevit při pádlování na kánoi, což je dobrodružný zážitek i pro ty nejmenší. Nebo se z Mezzolaga vydejte přes bukové lesy, které se na podzim rozzáří velmi jasnými barvami, až k panoramatickému bodu Madonna di Besta; i při západu slunce, kdy se růžová a oranžová podzimní obloha odráží ve vodách jezera. Malé jezero Cei je ponořeno do přírody a je obklopeno bujnými lesy nad Vallagarinou, odkud je snadno dostupné. Toto místo oceníte především na podzim, kdy se bukové lesy kolem jezera rozzáří tisíci teplými barvami a v jeho vodách se odrážejí červené a žluté odlesky stromů. Stezka vám umožní obejít tuto vodní plochu úplně.

Zdroj informací: Travel Advance
Foto: Pixabay