Oblíbená historická tramvajová linka v Praze rozšiřuje provoz. V létě bude jezdit denně

Autor:

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) se letos společně se společností Prague City Tourism rozhodly rozšířit provoz oblíbené historické tramvajové linky č. 42.

Jezdit bude až do neděle 3. září denně ve 40minutových intervalech mezi 10:00 a 18:00. Linka projíždí celým historickým centrem Prahy a turisté i místní tak mohou zažít unikátní pohled na město.

Na lince se v současnosti střídá celkem 11 historických vozů, které zatím za rok 2023 najezdily přes 8 tisíc kilometrů a přepravily více než 20 tisíc cestujících. Oblíbená je hlavně u dětských návštěvníků, kteří tvoří třetinu všech cestujících. Speciální jízdenka na historickou tramvaj je platná na 24 hodin, cestující z ní může během dne kdykoliv opakovaně nastoupit a vystoupit a kromě linky č. 42 platí i na dalších historických linkách č. 41 a K2. S jízdenkou získáváte navíc i 20% slevu pro vstup na nejznámější pražské věže.

Celá jízda trvá přibližně 40 minut a začíná i končí v tramvajové smyčce na Dlabačově. Trasa linky vede přes zastávky Malostranská, Čechův most, Náměstí republiky, Václavské náměstí, Národní divadlo a přes Malostranskou a Pražský hrad se vrací zpět na Dlabačov. „Jsem velmi rád, že tato ekologická varianta dopravy po Praze oživí alternativní možnosti dopravy po Praze. Navíc jede kolem ikonických pražských památek a poskytuje cestujícímu neotřelý pohled na město,“ říká Jiří Pospíšil, náměstek primátora hl. m. Prahy pro kulturu a cestovní ruch. „Zároveň se jedná o autentické vozy z různých historických dekád, takže jízda láká nejen turisty, kteří přijedou do Prahy, ale i obdivovatele historických tramvají. Nově se mohou cestující projet i ikonickou tramvají typu K2, která nikdy předtím cestující nesvezla,“ dodává František Cipro, předseda představenstva Prague City Tourism.

Na trase se vystřídá hned několik druhů vozů, například jedinečné vozy vyrobené v roce 1908, prvorepublikové vozy v secesním stylu nebo novější verze tramvají z 50. a 60. let. Denně jezdí vždy dva různé vozy, liché spoje zajišťuje vůz připomínající pražskou MHD v 50. až 70. letech minulého století a sudé spoje zajišťuje starší vůz, který připomíná, jak se v Praze cestovalo během první republiky. Historická linka č. 42 je v provozu od roku 2021, kdy poprvé vyjela v rámci programu V Praze jako doma.

„V sobotu 1. července uplynou přesně dva roky od zahájení provozu historické linky č. 42. Za tuto dobu jsme na ní přepravili více než 82 tisíc cestujících a zájem o ni mezi turisty i fanoušky tramvají nebo MHD roste. Za prvních šest měsíců letošního roku jsme na ní odvezli už téměř 70 %, tj. více než dvě třetiny celkového počtu cestujících za loňský rok, a to je hlavní turistická sezóna teprve před námi. Letos je linka poprvé v provozu celoročně a kvůli rostoucímu zájmu ji během letních prázdnin budeme vypravovat každý den, vždy dvě pořadí,“ uzavírá Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Zájemci o jízdu tramvajovou linkou č. 42 mohou pořídit jízdenku buď na webových stránkách prague.eu, na kterémkoliv z turistických informačních center Prague City Tourism nebo přímo u průvodčího v historické tramvaji, a to jak hotově, tak platební kartou. Plné celodenní jízdné, platné i na lince č. 41 a K, stojí 300 Kč. Zlevněné jízdné pro děti do 15 let, studenty, seniory a držitele ZTP vyjde na 200 Kč. Děti do 3 let mají cestu zdarma.

Zdroj info: DPP
Zdroj foto: Pixabay