Archeologové odkryli na Moravě hroby langobardské elity. V řadě z nich byly vzácné předměty

Autor:

Největší známá nekropole germánských Langobardů poskytla archeologům nový objev. Odkrytá část pohřebiště se nachází v lokalitě Mušov-Roviny.

Pohřebiště Mušov-Roviny je největší známou nekropolí z dob stěhování národů. Podle prvních odhadů se jedná o pohřební areál, který se datuje do první poloviny 6. století. Kromě několika hrobů běžných občanů archeologové odkryly také hroby germánské vládnoucí elity Langobardů.

„Jsou to rozměrné hrobové jámy s dřevěnou komorovou konstrukcí, mají nosné trámy v rozích a výdřevu po stranách. Přestože byly hroby dle tehdejších zvyklostí krátce po jejich uložení vykradeny, dochovaly se v nich unikátní soubory archeologických nálezů,“ říká vedoucí výzkumného týmu Zuzana Loskotová brněnského Archeologického ústavu AV ČR. Nově odkrytá část čítá více než 80 hrobů.

V ženských hrobech byly nalezeny různé spony, které spojovaly oděv, pestrobarevné korálky z náhrdelníků a opasky. „Zajímavým objevem je hrob ženy, která do něj byla uložena s bronzovými esovitými sponami vykládanými almandiny. Tento typ polodrahokamu byl tehdy velmi ceněný a dovážel se až z území dnešní Indie,“ uvádí vědkyně.

Stříbrné mince králů

Zatímco hroby žen byly barevné a plné šperků, ty mužské obsahovaly převážně zbraně – kopí a šípy, výjimkou nejsou ani pohřbená zvířata. Našly se tak kostry psů a také kostra koně, který se nacházel v blízkosti jednoho z nejvýznamnějších hrobů (zřejmě knížecího) na zkoumaném pohřebišti.

„Naprosto unikátní je objev dvou stříbrných mincí z hrobu č. 100 na okraji pohřebiště. Jde o mince ostrogótských králů Theodoricha Velikého a Athalaricha z první poloviny 6. století ražené v Ravenně, které dosud na našem území nebyly nikdy nalezeny. Svědčí o tom, že zdejší langobardská elita udržovala čilé kontakty s oblastí severní Itálie,“ konstatuje Zuzana Loskotová.

Letošní objevy potvrzují, že oblast ležící pod Pálavskými vrchy byla jedním z významných mocenských center na politické mapě střední Evropy první poloviny 6. století.

Zdroj informací: Archeologický ústav AV ČR
Foto: Archeologický ústav AV ČR