Oblíbené Slovinsko se nečekaně přesune do červené kategorie cestovatelského semaforu

Autor:

Od pondělí 6.9. začnou platit nové změny týkající se cestování do zahraničí. Cestovatelský semafor aktualizuje každý týden Ministerstvo zdravotnictví na základě dat ECDC o šíření nákazy covid-19.

Slovinsko a Nizozemsko míří do „červené“ kategorie

V pondělí 6. září 2021 vstoupí v platnost nová cestovatelská mapa. Nejvýraznější změnou je přesun Slovinska z oranžové do červené skupiny států, tedy těch s vysokým rizikem nákazy. Tranzit přes Slovinsko (nejdéle 12 hodin) je nadále umožněn bez nutnosti prokazování bezinfekčnosti, až do 12.9. Na přísnější podmínky cestování se nicméně musejí připravit jen ti, kteří se vrací ze Slovinska a nejsou očkováni. Mezi dalšími změnami v cestovatelské mapě jsou přesun Rumunska a Azorských ostrovů do oranžové kategorie a také Kypru, Nizozemska, Norska a San Marina do červené skupiny. Ze zelené skupiny s nízkým rizikem se do oranžové nakonec od pondělí přesune také Srbsko a Albánie.

Tmavě červené Irsko

Do skupiny zemí s velmi vysokým rizikem nákazy se přesouvá Irsko. Po zrušení černé kategorie zůstává nejpřísnějším návratovým nařízením pětidenní karanténa zakončená negativním testem, to se týká cestujících bez ukončeného očkování.

Debata o třetí dávce

Vláda aktuálně debatuje o možnosti třetí dávky pro občany, kteří byli naočkováni mezi prvními, tedy na začátku roku 2021. Zároveň jsou vedena jednání se státy, které omezují platnost očkování 270 dny, jako je např. Rakousko či Chorvatsko, směrem k zachování možnosti cestování pro plně očkované české občany nad tento limit.

Zdroj info: Ministerstvo zahraničních věcí
Zdroj foto: Michaela Rubešová