Odjezd do zahraničí: Na co byste neměli zapomenout

Autor:

Ať už jste si objednali plánovanou dovolenou nebo jste jen narazili na levné letenky, bude nutné před cestou zajistit pár věcí, které usnadní celé cestování.

Nikdo se na dovolené v zahraničí nechce stresovat, když něco pokazí. Z tohoto důvodu je vhodné se před cestou řádně připravit a to i v případech, kdy máte plánovaný odlet už za pár dní. Ne vždy se totiž vše dá vyřídit ze zahraničí, například když se jedná třeba o cestovní pojištění. To není ale jediné, co byste měli zařídit. Pojďme se podívat na věci, které je vhodné mít v pořádku, když někam jedete.

Cestovní pojištění

Cestovní pojištění je zárukou, když se na dovolené něco stane, bude o vás postaráno. Nejedná se tedy jen o proplacení výloh za zdravotnickou péči, ale také například za pomoc asistenční služby při poruše auta. Kdo cestuje s domácími zvířaty, může pojistit i je. Nejdůležitějším parametrem u tohoto pojištění jsou limity krytí. Pro Evropu volte minimálně 5 milionů na léčebné výlohy a pro svět se nebojte sáhnout ještě do vyšších čísel. Pojistit si nechte také pojištění odpovědnosti, zavazadla, případně i volte úrazové připojištění. Bez cestovního pojištění určitě do zahraničí nevyrážejte, v opačném případě, kdyby se něco stalo, vše budete hradit z vlastní kapsy.

Antibakteriální ubrousky nebo dezinfekční gel

Koronavirus jako by nás rázem opustil, to ale neznamená, že se okamžitě vrátí život do normálu. Nezapomeňte, že jsme poslední dva roky žili v téměř sterilním prostředí. Přirozená imunita je tedy tytam, a tak k cestování také přistupujte. Do tašky si proto sbalte alespoň dezinfekční gel, kterým si očistíte ruce kdykoli to bude nutné a nebude případně dostupná voda pro umytí rukou. Vhodné je zkontrolovat podmínky země, do které jedete, aby vás nepřekvapila nutnost mít například roušku do obchodu s potravinami.

Hotovost

Ačkoli by se mohlo zdát, že kartou zaplatíte v současné době všude, není tomu tak. Proto mějte u sebe vždy dostatečné množství hotovosti a nejlépe v menších bankovkách, pak se nestane, že byste se mohli stát terčem zlodějů. Vhodné je mít měnu dané země, případně si nechat dostatečné množství na směnu peněz. Před vstupem do restaurace se případně zeptejte, zda se dá platit kartou nebo berou jen hotovost. Ušetříte si budoucí nepříjemnosti.

Zámek na kufr

Jestliže máte v plánu letět letadlem a nebudete mít u sebe příruční kufr nebo jen batoh, pak budete muset velký kufr odevzdat do podpalubí letadla. Pak je vhodné předejít vykradení obsahu a to právě díky zámku na kufru. Stejně tak pokud spíte v hostelech, ani zde nemůžete plně věřit lidem, se kterými jste na pokoji a tak je vhodné kufr zamykat i tam.

Zdroj informací: Autorský text
Zdroj foto: Pixabay