Po tříleté pauze kvůli koronaviru se do Prahy vrací Den Vltavy. Akce tradičně zahajuje sezonu na řece Vltavě a uskuteční se již tuto neděli 19. března.
Návštěvníci si budou moci na obou vltavských březích zdarma vyzkoušet řadu atrakcí a bezplatně se svézt na velkých výletních lodích. Mezi nimi nebude chybět ani kolesový Parník Labe, který po více než 25 letech opět připluje do Prahy.
Vševltavský spolek, který sdružuje přes padesát subjektů spjatých s Vltavou, připravil na Den Vltavy celou řadu atrakcí určených pro rodiny s dětmi, které se budou odehrávat na vodě i v její blízkosti, a to téměř po celé délce toku řeky. „Návštěvnici Prahy si tak v neděli budou moci zdarma vyzkoušet plavbu na velkých výletních lodích, jako jsou Czech Boat, Taurus, Bachsaibling, Explorer nebo Salonní rychloloď Nepomuk. K dispozici bude i převozní loď Kazi a Šemík a také pramice půjčovny Slovanka či šlapadla Klubu Lávka. A jako velké překvapení Dne Vltavy připluje do Prahy parník Labe, který bude zájemcům o plavbu k dispozici rovněž zdarma,“ láká pražský převozník a předseda spolku Zdeněk Bergman, který upozorňuje, že kvůli obrovskému zájmu je nutné si místa na lodích předem rezervovat.
Parník Labe jezdil po Vltavě od roku 1949 až do roku 1986, kdy byl kvůli poškození kotle a dalším technickým závadám z provozu vyřazen. Poté kotvil u smíchovského železničního mostu, než se vinou prorezavělého trupu 17. srpna 1997 potopil. Záchranu našel v německém Mindenu, kde v roce
2001 pod novým jménem Wappen von Minden (Erb Mindenu) vyplul na řeku Vezeru a Středoněmecký průplav. Na jaře roku 2022 ho děčínská Labská plavební společnost koupila v dezolátním stavu pod jménem Weserstolz a přivezla zpět do Čech, kde jej zrekonstruovala. „Stálé kotviště bude mít loď na Labi, proto jsme moc rádi, že se nám s jeho novým majitelem, členem Vševltavského spolku, Martinem Komrskou podařilo domluvit návrat parníku na Vltavu alespoň na jeden den,“ vysvětluje Bergman. V Praze je v současnosti v provozu už pouze jediný původní vltavský parník.
Návštěvníci Dne Vltavy se mohou těšit i na bohatý doprovodný program, který v neděli potrvá od 9 do 16 hodin. Hrát zde bude námořnická kapela Matylda, k vidění budou také ukázky potápěčského, hasičského i policejního řemesla a děti se mohou těšit na vodnické hrátky nad hladinou. „Občerstvit se bude možné na lodi Pivovar u Štefánikova mostu, kde budou i komentované prohlídky a ochutnávka piva. Bezplatně bude zpřístupněna (A)VOID floating Gallery na Náplavce, kde bude výstava Kateřiny Komm – V tuhle chvíli jsi dítě. Bezplatně se bude možné podívat i do Muzea Karlova mostu nebo na výstavu unikátních fotografií NAVALIS v komunitní kobce 17 pod správou oddělení kurátora pražských náplavek na Hořejším nábřeží,“ říká Bergman a dodává, že návštěvníci si budou moci poměřit síly na veslovacím trenažeru ve veslařském klubu Slavie u Jiráskova mostu nebo zaveslovat na mořském skifu na Náplavce u Hergetovy Cihelny s olympijským medailistou Václavem Chalupou.
Zdarma si v neděli bude možné prohlédnout i expozici Muzea pražského vodárenství, kde Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody. Veřejnosti bude zároveň přístupný Veslařský klub Slavie, Yacht Club CERE a Český Yacht Klub, kde budou k vidění zrestaurované původní kajuty Josefa Röslera-Ořovského, průkopníka českého sportu i jachtingu, který tuto nejstarší tuzemskou loděnici z roku 1908 založil společně s T. G. Masarykem. Je možné sem doplout přívozem Vyšehrad na převozní lodi Šemík ze zastávky Podskalí. A chybět nebude ani plavba borců České otužilecké unie. „Akce se letos zúčastní i člen Vševltavského spolku z Českého Krumlova, Radek Šťovíček, který do Prahy přiveze expozici vorařství a jeden ze svých funkčních vorů, jímž bude vozit zájemce po Čertovce,“ říká Bergman.
Den Vltavy se uskuteční také mimo Prahu – doprovodná akce se bude konat i v Českých Budějovicích, kde člen Vševltavského spolku Jiří Borovka umožní zájemcům plavby na jeho lodi sv. Rozálie po vodních kanálech v okolí jihočeské metropole.
Zdroj informací: Pražské Benátky, Vševltavský spolek
Foto: Pixabay