Patero bezpečné jízdy v prázdninovém období

Autor:

Letní prázdniny se blíží a s nimi bohužel i období častějších dopravních nehod. Dosavadní bilance letošního roku je navíc velmi varovná.

Od ledna do května 2022 zemřelo na silnicích už 182 lidí, což je za toto období nejvíce od roku 2016. Prázdniny dlouhodobě patří mezi nejrizikovější část roku z hlediska dopravní nehodovosti. Řidiči by tedy měli před odjezdem na dovolenou či prodloužený víkend zpozornět, dodržovat zásady bezpečné jízdy a plánovat trasu s ohledem na možné dopravní komplikace.

Dlouhodobé statistiky potvrzují, že během prázdnin na silnicích umírá nejvíce lidí. V letech 2011–2019 bylo během července a srpna každý rok usmrceno v průměru 127 lidí, dalších v průměru 569 lidí ročně bylo v důsledku prázdninových dopravních nehod těžce zraněno. Mezi příčinami smrtelných dopravních nehod za prvních pět měsíců letošního roku dominuje nepřiměřená rychlost. K 73 úmrtím ze 182 (40 %) došlo v důsledku nepřiměřené rychlosti. Druhou nejčastější příčinou bylo nevěnování plné pozornosti řízení vozidla (33 obětí, 18 %, tj. téměř každé páté úmrtí).

Za většinou letošních obětí na silnicích (62 %) stojí řidiči osobních automobilů. Dohromady s ostatními motoristy zavinili přes 80 % letošních smrtelných následků. Oběťmi nehod byli většinou také motoristé (řidiči 50 %, spolujezdci 19 %), ale rovněž chodci (22 %).

Podle čeho se řídit

1.    Zpomalte
Upravte rychlost v hustém provozu a v místech, kde se pohybuje zvýšený počet chodců a cyklistů. Obzvlášť opatrní buďte také na úzkých silnicích a na mokré vozovce. I když nebudete viníkem krizové situace, nižší rychlost vám dává manévrovací prostor kolizi předejít.

2.    Soustřeďte se na řízení, ne na telefon
Když řídíte, nerozptylujte se telefonem nebo manipulací s navigací. Obzvlášť nebezpečné je psaní nebo čtení zpráv. Za 5 vteřin ujede auto při 90 km/h rychlosti 100 m. Nepozornost je častou příčinou přejetí do protisměru a fatálních srážek.

3.    Nepřemáhejte únavu či zdravotní stav
Přestávky nebo střídání za volantem je vhodné udělat každé 2-3 hodiny. Dopřejte si 15 min. odpočinek, kdy nenamáháte oči. Největší útlum nastává po poledni, po noční jízdě za rozbřesku a před koncem cesty. Pokud nejste fit, neřiďte. Pozor na vliv léků na řízení (zvláště u léků proti bolesti, úzkosti či nespavosti).

4.    Udržujte bezpečný odstup
Udržujte bezpečný odstup od vozidel před sebou zhruba na úrovni 2 vteřin. Sledujte, kdy vozidlo mine pevný bod (např. dopravní značku, směrový sloupek apod.), odpočítejte 2 vteřiny. Směrové sloupky na rovném úseku silnice nebo dálnice jsou od sebe vzdálené 50 m. To je bezpečný odstup při rychlosti 90 km/h.

5.    Připoutejte se na všech sedadlech
Řidič a všichni spolujezdci, včetně těch na zadním sedadle, musí mít za jízdy vždy zapnutý bezpečnostní pás. Požádejte své spolujezdce, ať jsou připoutání. Jinak ohrožují všechny ve vozidle. Airbag bez pásu vás nechrání. Pás má vést přes rameno a přes pánev, nikoliv přes krk a břicho. S nohami na palubní desce riskujete těžké zranění.

Zdroj informací: BESIP, Ministerstvo dopravy
Foto: Pixabay