Pobaltské země mezi sebou vytváří cestovatelskou bublinu

Autor:

Estonsko, Litva a Lotyšsko jsou pobaltské státy, které mezi sebou vytvořily dohodu. Ta spočívá v otevření hranic uvnitř bubliny, do které státy patří. Zatímco si cestovatelé z celého světa budou muset počkat, až se zpřístupní hranice i jim, lidé žijící v těchto třech státech se budou moci navštěvovat a cestovat volně bez omezení. Stane se tak od 15. května.

Dohoda usnadní cestování nejen z pracovního hlediska. Bohužel členství v „cestovatelské bublině“ se netýká dalších zemí jako je Rusko, Bělorusko nebo Polsko. Všechny tyto státy, včetně zbylého světa si budou muset počkat na vývoj pandemie koronaviru a uvolňování pravidel v otevírání hranic. Do teď platí, že ten, kdo chce přijet do jedné ze tří zemí, musí absolvovat 14 denní karanténu. Na negativní výsledek testu se tady nehraje.

K dohodě státy dospěly v důsledku vyhodnocení pozitivně zvládnuté situace kolem koronaviru. Estonsko za dobu pandemie zaznamenalo 55 úmrtí, Litva 48 a Lotyšsko pouze 17 úmrtí. Dohoda tedy může být implementována, protože si země navzájem důvěřují v otázce zdravotního systému. O podobné cestovatelské bublině přemýšlí i Nový Zéland a Austrálie.

Zdroj informací: MZV
Zdroj foto: Pixabay