Pojištění automobilu je důležité, výběr proto nepodceňujte

Autor:

Foto: pixabay

V dnešní zvláštní době slouží auto především k izolaci od ostatních lidí. Vlastní ho téměř každá domácnost, a tak by mělo být také řádně pojištěno. Vhodné pojištění dokáže zajistit služby nejen v tuzemsku, ale i v zahraničí, kde je veškeré řešení kolikrát o něco komplikovanjší.

Povinné ručení

Ze zákona platí, že povinné ručení musí mít sjednáno každý, kdo vlastní auto – řádně zapsané v registru, a chce jej aktivně využívat na silnicích. Ručení se tak vztahuje na veškeré škody, které způsobíte třetím osobám, jak na majetku, tak i na zdraví. Prakticky se to dá vysvětlit tak, že jestliže někoho nabouráte, pak vám pojišťovna uleví tím způsobem, že škodu na cizím vozidle zaplatí. Tu svou si ale budete muset zaplatit sami – pokud nemáte havarijní pojištění.

Důležitou součástí pojištění je i dokument, který jej potvrzuje. Ten musíte stále vozit s sebou a jedná se v současné době o podobu zelené karty (v některých případech se tiskne na bílý papír už, ale jmenuje se stejně). Ta se ukazuje například i při každé silniční kontrole. Jestliže ji zapomenete a nebudete ji mít u sebe, pak hrozí nepříjemná pokuta až 3 tisíce korun. Pokud vyrážíte do zahraničí, kde se stane přímým účastníkem dopravní nehody, pak je vhodné mít u sebe duplikát této karty – ten pak odevzdáte příslušné policii a originál vám zůstane.

Lze si vybrat i připojištění

Samozřejmě samotným pojištěním to nekončí, protože si můžete vybrat ještě z mnohých dalších připojištění. Některá jsou nabízena k povinnému zadarmo, jiná se musí už platit. Výhody bývá, pokud „povinnko“ sjednáváte například online. Mezi nejčastější doplňková připojištění patří třeba připojištění čelního skla (to vám mnohdy ušetří i přes deset tisíc s tím, že doplatíte pouze pětikilo – například), asistenční služby (ty se hodí podstatně v zahraničí, ale i v Čechách nejsou k zahození), dále pak přímá likvidace nebo připojištění střetu se zvěří (což je také velmi častá dopravní nehoda v tuzemsku).

A samozřejmě byste se u povinného ručení neměli orientovat podle ceny. To nejlevnější vám nenabídne tak vysoké limity krytí, jaké byste si představovali. Samozřejmě příliš vysoké je také nesmysl. Ideální je najít zlatou střední cestu, která splní všechny požadavky a významně se nepodepíše do rodinného rozpočtu. Finální cena se počítá dle různých faktorů jako je například stáří auta a jeho výkon, ale také padá váha i na věk řidiče a další faktory.

Havarijní pojištění

Kromě povinného ručení je vhodné mít auto pojištěné ještě tím havarijním. Vezmeme-li příklad, který jsme uvedli o pár řádků výše, tak jakmile způsobíte dopravní nehodu tím, že do někoho nabouráte, tak třetí strana je vyřešená ručením. Pokud si ale sjednáte i havarijní pojištění, pak máte zajištěno, že vám pojišťovna zaplatí část z opravy na vašem vozidle. Havarijko se naštěstí nevztahuje jen na dopravní nehody, ale také na to, pokud by vám někdo ukradl auto nebo bylo poškozeno vandalem. Ve hře jsou také přírodní živly – například poškození kapoty po krupobití. Na seznamu možností je mnoho rizik a vy si z nich můžete vybrat ty, které se vám budou nejlépe uplatňovat.

Nicméně, ještě než smlouvu vůbec podepíšete, si ji raději dvakrát pročtěte, abyste byli seznámeni nejen s podmínkami plnění, ale také případnými výlukami. V některých případech totiž pojišťovna nemusí vyplatit nic – například v případě, že se nehoda stane a vy jste ji způsobili pod vlivem alkoholu nebo drog. A nezapomeňte si také pročíst ta malá písmenka, která většinou sdělují něco důležitého, ale my lidé na ně rádi zapomínáme a pak se divíme. A jaká bude cena? Ani v případě havarijka se nejedná o jednotnou částku.

Zdroj informací: Top pojištění, Slavia pojišťovna
Zdroj foto: Pixabay