Archeologové odhalili staroegyptské ztracené město

Autor:

Foto: Pixabay

Faraonské město bylo postaveno před více jak 3500 lety poblíž egyptského Luxoru. Součástí města byl zřejmě i obrovský palác postavený k jubileu faraona Amenhotepa III.

Město objevili archeologové v loňském září a to zcela náhodou – jak už to v tomto oboru bývá. Gratulujeme ale, že se jim tak významný objev podařilo skrývat celých 7 měsíců. Zajímavostí jistě je, že se nachází kousek od Memnonových kolosů. Jednalo se totiž o faraona, který proslul jako největší stavitel Starověkého Egypta. Mohlo by to být nějaké vodítko? Možná. Aby toho nebylo málo, tak o druhý kousek dál se nachází chrám Ramesse III. V samotném městě se ale nachází ještě administrativní budovy a zajímavý pouštní oltář, který je znám jako Kom-al-Samak.

Že se jednalo o plnohodnotné město dokazuje fakt, že byly odkryty základy několika domů a dílen. A to v délce 7 kilometrů podél řeky Nil. Přestože budovy byly postaveny z nepečených cihel, část z nich zůstala ve velmi dobrém stavu – prakticky, když místní město opustili, zakonzervoval ho písek, který zajistil, že se mnoho budov nerozpadlo v prach a nezůstaly z nich jen základy. Nejvyšší zachovalá zeď se tyčí do tří metrů. Nicméně mnohem vzácnějším nálezem byly zachované předměty denní potřeby a artefakty, které byly často v neporušeném nebo málo narušeném stavu. Ty o tehdejším životě obyvatel mohou mnoho napovědět.

Stačí zapnout kolečko fantazie v mozku a představit si, jak to tu před pár tisíci lety mohlo vypadat. V ulicích běhaly malé děti a o kus dál bylo slyšet hádající se Egypťany na trhu. Ale co se s nimi stalo? To zatím nikdo neví. Archeologové tak dali městu symbolický interní název „Egyptské Pompeje„.

Zdroj informací: Akademie věd ČR, Archeologický ústav AV ČR
Zdroj foto: Pixabay