Dopravci začínají posilovat vlakové spoje v Česku

Autor:

Zdroj: ČD, Foto: Pixabay

Spolu s koncem zákazu cestování mezi okresy se začaly znovu obnovat a posilovat některé vlakové linky. České dráhy a další dopravci v koordinaci s Ministerstvem dopravy postupně posilují v spoje ve veřejné železniční dopravě. Posílené jsou například vlaky na západ Čech anebo do Německa.

České dráhy

Praha-Plzeň

V úseku mezi Prahou a Plzní budou od 17. dubna 2021 mírně posílené i spoje na mnichovské větvi linky Ex6, nicméně i nadále pojede většina těchto spojů ve zkrácené trase Plzeň – Domažlice – Mnichov. Od stejného termínu bude také navýšena kapacita rychlíků linky R16 v úseku Klatovy – Železná Ruda-Alžbětín, které znovu zajistí v celé trase z Prahy až k bavorským hranicím rychlíková souprava. Cestujícím tak odpadnou přestupy v Klatovech do motorové soupravy směrem do Železné Rudy. Od 12. dubna 2021 bude obnoven provoz spěšných vlaků linky R29 v celé trase Cheb – Norimberk a zpět.

Praha-Plzeň-Mnichov

Vlaky této linky je možné od středy 7. dubna 2021 využít k cestě mezi ČR a Německem (od tohoto data jsou tyto expresy zajištěny také v přeshraničním úseku Domažlice – Furth im Wald a zpět). V celé trase Praha – Mnichov již nyní jezdí v pracovní dny vlak Ex 350. Od 17. dubna 2021 k němu přibude denně vlak Ex 358, v pracovní dny Ex 357 a  o víkendech a svátcích také Ex 359. V ostatní dny jsou tyto vlaky, stejně jako všechny ostatní spoje této linky (Ex 351 – 356 a Ex 360 – 363), zajištěné ve zkráceném úseku Plzeň – Mnichov a zpět.  Vlak Ex 551 je nadále zrušen, Ex 556 i nadále jede jen o víkendech a vybraných svátcích.

Praha-Plzeň-Cheb

Na chebské větvi Západních expresů bude od 17. dubna 2021 obnoven provoz naprosté většiny vlaků v úseku mezi Prahou a Plzní. Výjimkou budou pouze vlaky Ex 550 (do odvolání je zrušen v celé trase), Ex 553 (v neděli nejede v úseku Plzeň – Praha), Ex 554 (zrušen o sobotách, 1. a 8. května, 4. a 5. července) a Ex 567 (v úseku Cheb – Plzeň jede denně kromě soboty, v úseku Plzeň – Praha je zrušen). Všechny ostatní vlaky, včetně vlaků IC Pendolino 512 / 515 mezi Prahou a Františkovými Lázněmi, znovu pojedou podle pravidelného jízdního řádu. České dráhy tak významně navýší přepravní kapacitu zejména v úseku mezi Prahou a Plzní.

Cheb-Norimberk

Provoz všech spěšných vlaků z Chebu do Norimberka a zpět bude obnoven od 12. dubna 2021.

Regiojet

Regiojet neomezoval vlakové spoje ve velké míře. V současnosti jezdí 65%-70% spojů včetně mezinárodních do Rakouska a na Slovensko. Dopravce posiluje hlavně autobusové dálkové spoje. Více informací naleznete na stránkách Regiojetu.

Leo Express

Leo Express tento týden začal své spoje výrazně posilovat. Nejvíce to poznají cestující mezi Prahou a Starým Městem u Uherského Hradiště na Moravě. Mezi Prahou a Ostravou vyrazí tento týden na 60 spojů a kapacity se budou postupně zvyšovat i v následujících týdnech. Vzhledem ke konci zákazu cestování mezi okresy jsme zaznamenali i mírné zvýšení zájmu cestujících. Ministerstvo dopravy, jako objednavatel dálkové dopravy nadále sleduje vývoj situace a může po dohodě s dopravci posílit další spoje.

Zdroj informací: České dráhy, RegioJet
Zdroj foto: Pixabay