Pojištění psa nebo kočky na cestu do zahraničí je v Česku čím dál oblíbenější

Autor:

Lidé se po pandemii COVID-19 pozvolna vrací k turistice a do zahraničí chtějí vyrazit i se svými domácími mazlíčky.

Novinkou je možnost pojistit si jednorázově svého psa nebo kočku, kdy například pojištění 4leté čivavy na třídenní pobyt v Rakousku vychází zhruba na 237 korun. Je to další krok ke klidnému a nerušenému zahraničnímu pobytu, vždyť bez pojištění se běžný úraz může vyšplhat až na několik tisíc korun.

Svého domácího mazlíčka má v Česku v podstatě každá druhá rodina. V tuzemsku je evidovaných přes dva miliony psů a přes jeden milion koček. Řada rodin s nimi jezdí i na dovolené. Buď se nemohou od svého mazlíčka odloučit, nebo prostě neseženou hlídání. Strach z cesty může vyvážit možnost jednoduchého pojištění, protože zejména u psů mohou být náklady na zdravotní péči poměrně vysoké, což souvisí s větším rizikem závažnějších obtíží.

Ještě před několika lety platilo, že pojištění domácích mazlíčků v Česku prakticky neexistovalo. S prvním pojištěním s přímou likvidací pojistné události přišla ČSOB pojišťovna. Nebyl tak problém uhradit přímo smluvnímu veterináři léčbu zvířete. Postupem času se začali přidávat další pojišťovny. Čím dál častěji se tak můžete setkat s krátkodobým pojištěním zvířat.

Pojistit je možné psa či kočku od 50 dnů věku až do 10 let. Mazlíček nesmí před cestou jevit jakékoliv známky nemoci, úrazu či změny zdravotního stavu, musí být čipovaný a očkovaný proti vzteklině. Musí také mít svuj mezinárodní pas. Této možnosti tak mohou využít všichni, kteří se dosud báli například s pejsky cestovat a nevěděli, že je mohou rovněž na cestu pojistit.

Sjednat pojištění zabere klientům pár minut. Mohou buď zavolat do své pojišťovny a zeptat se, jestli pojištěním disponují a nebo se podívat na nějakou online kalkulačku a pojištění si zajistit online. Cestovní pojištění se vztahuje na úrazy a akutní onemocnění v zahraničí, které samozřejmě musí nastat až v zahraničí. Trh s pojištěním domácích mazlíčků se v České republice oproti některým vyspělým zemím teprve rozvíjí. Standardní pojištění má v tuzemsku asi 1 % domácích mazlíčků.

Situace v okolních zemích se značně liší. Zatímco na Slovensku a v Polsku je tento podíl prakticky nulový, tak v Německu činí 6 a v Rakousku 3 procenta. Nejvíce pojišťují své domácí mazlíčky v rámci EU Švédové, a to ze 70 %, následují Britové, kde je podíl pojištěných domácích zvířat 55 %. Ze statistik v České republice pak jasně vyplývá, že nejčastěji lidé pojišťují právě obecně nákladnější psy, a to v 95 procentech. Zbývajících pět procent připadá na kočky. Péče o zvíře je pak většinou na zodpovědnosti žen, které mají na svědomí tři čtvrtiny sjednaných pojištění.

Zdroj informací: PetExpert
Zdroj foto: Pixabay