Start Driving učí mladé řidiče, jak se lépe a bezpečněji pohybovat na silnicích

Autor:

Mladí řidiči se i letos mohou zdokonalovat ve svých dovednostech na speciálních bezplatných kurzech. Umožní jim to další ročník projektu Start Driving.

Ten se uskuteční na více než šedesáti místech po celé České republice. Do kurzů se mohou zapsat i jejich rodiče. Součástí projektu jsou také lekce pro učitele autoškol a zkušební komisaře. Hlavními částmi kurzu jsou výcvik ve zdokonalení řidičských dovedností ve skutečném silničním provozu, zvládání rizikových situací na polygonu nebo přednáška dopravního policisty.

Nedílnou součástí je i dopravně psychologický seminář. V tomto roce je navíc projekt zaměřen také na zapojení rodičů. Ti tak mohou absolvovat se svým synem či dcerou další část přípravy do jejich řidičského života a přihlásit se do stejného kurzu.

Projekt je určen pro začínající řidiče po autoškole ve věku 18 až 24 let. Lekce je možné absolvovat pouze s vlastním autem, může v něm však být i další osoba (sourozenec, rodič, prarodič a podobně). Kurzy probíhají od 8:00 do 16:30 (prezence účastníků začíná v 7:30). Celkem se letos po celé České republice uskuteční 66 kurzů, které jsou pro účastníky zdarma.

Na polygonu i v ostrém provozu

Účastníci si v části bezpečné jízdy na polygonu vyzkoušejí řešení nestandardních situací. Součástí programu jsou také jízdy v provozu s důrazem na rozpoznávání rizik, které mohou během cesty za různých okolností nastat.

Hlavní myšlenkou, kterou budou lektoři frekventantům kurzů předávat, jsou poznatky, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim také napomohou uvědomit si řidičské limity jich samotných i jejich automobilů,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0, která usiluje o větší bezpečnost na silnicích.

Záměr projektu vychází z toho, že současný systém výuky v autoškolách je zaměřený hlavně na předávání znalostí právních norem a zvládání základních dovedností. To ale už dávno neodpovídá moderním trendům, protože takový přístup dostatečně nezohledňuje nevyzrálost mladých řidičů, jejich schopnost předvídat rizika a volit strategii jízdy odpovídající jejich dovednostem. Právě to jsou oblasti, na které cílí obsah programu Start Driving.

Zdroj info: Ministerstvo dopravy
Zdroj foto: Ministerstvo dopravy