Polské Podlesí a jeho neobjevené krásy

Autor:

Je květen a nás čeká další dobrodružství. Tentokrát vyrážíme na východní stranu Evropy. Dnešní článek bude zajímavý zejména pro ty, kteří ještě nenavštívili naše polské sousedy. Cesta po přistání ve Varšavě, jak by někdo mohl čekat, nekončí. Vydáváme se na dlouho cestu až téměř k hranicím s Běloruskem. Ostatně v této oblasti se celý náš polský pobyt bude odehrávat. Mnozí z vás už jistě tuší, že se jedná o Polské Podlesí.

Cesta ubíhá celkem rychle a mé oči těkají po všech přírodních krásách, které se mi po cestě naskytnou. To nejlepší ale ještě teprve přijde. Máte rádi vodu? Tak v naší zastávce si ji užijete až až. V následující čas nás čeká návštěva Mielnik a okolí. Po vystoupení z auta mě do nosu udeřil čerstvý vzduch. Je fajn být zase venku a hlavně v přírodě. V následujících minutách nás čekal výlet na lodi přes řeku Bug. Vyjížďku doporučuji každému a zejména rodinám s dětmi, které tak budou mít zase o jednu vzpomínku z dětství navíc a věřte, že vám za to v dospělosti poděkují. Plavba trvá asi 30 minut a užijete si mnoho legrace.

Po tom co jsme vystoupili zase na pevnou zem, nás čekal malý výšlap na Svatou Horu, ze které je nádherný výhled do okolí. Vy co jste nadšení cykloturisté si pomějete, neboť v tomto vojvodství na vás čeká více jak 600 kilometrů tras. Teď si nejsem jistá, jestli vás děti nebudou v tomto případě spíš nesnášet, až je udřete na kolech, ale tak co už. Dovolená. Nás následně čekala už jen degustace vín v blízkém vinařství Korol. Není nad to si vychutnávat skleničku lahodného vína a dívat se přitom na přírodní scenérie před vámi.

Mimochodem zapomněla jsem se zmínit, že lidé v Podlesí jsou velmi pohostinní, a tak lze očekávat, že jakmile narazíte na nějaké starousedlíky dostanete kousek žvance a nebo dobré pití. Ostatně z přírodním produktů tu žijí po celý rok, málo co je dovážené, a tak máte vždy jistotu, že jíte kvalitní potraviny bez vysokého obsahu éček a podobných věcí.

Mielnik není to jediné co můžete v Podlesí navštívit. Mezi vaše další zastávky by měl patřit i Anusin a přesněji pak Kasztelik Crown Podlasie. Místo je krásnější tím, že si jej postavil sám majitel a následně jej zpřístupnil široké veřejnosti. Kde jinde se cítit jako princ nebo princezna než právě tady? Kochat se okolím můžete tak například na věži. A co si udělat dobrý piknik hned vedle na zelené trávě? Možnosti jsou neomezené. Pokud ale přeci jen budete chtít finančně přispět, tak můžete, majitel to jistě uvítá. A nejlepší na tom celém je, že jste uprostřed ničeho. Neruší vás žádný ruch moderního světa. Balzám na duši.

Naše cesta ale pokračuje dál. Tak málo dnů a tolik toho chceme zažít. Následující zastávka je u Kláštera Grabarka. Jistě víte, že Polsko je silně věřící a tak není divu, že tu na každém rohu potkáte klášter, synagogu nebo kostelík. Grabarka je tím nejvíc. To, čehosi zde určitě všimnete jsou desítky, ne, tisíce křížů. Za posledních 300 let tu věřící vztyčili přes 200 tisíc křížů. Stala se z toho už tradice. Mimochodem pod klášterem teče údajně léčivý potok. Pokud ale nemáte rádi moc lidí na jednom místě, pak se místu vyhněte právě 19.srpna, kdy je tu jsou nejpočetnější poutě. Z kláštera se můžete vydat na několik různých tras po okolí, avšak pozor nacházíte se v divočině, a tak respektuje přírodu a nenechávejte tu po sobě bordel.

Nasedáme do auta a jedeme zase dál. V následující zastávce bude chtít zůstat každá dáma, ale možná i muž, který se má rád. Dobrá zpráva je, že se tu budete moci i ubytovat. Být vámi dámy jdu upéct dobrý koláč a začnu nenápadně naznačovat svému muži, kam byste měli jet na další výlet. A pokud nepochopí naznačování, tak to prostě rezervujte a připravte ho před hotovou věc. Ostatně co jiného s muži? Ziołowy Zakątek jsou tedy spa lázně a zároveň biofarma. Nachází se zde také botanická zahrada. Tak co už víte, jak strávíte příští víkend? Vaše páka na muže bude zajisté i to, až se zmíníte o výborných bylinných likérech.

Pro dnešek toho bylo až až, co říkáte? I my si jdeme dát něco dobrého k jídlu a odpočinout si, abychom nabrali síly pro další dny. Vy se zatím můžete těšit na pokračovaní našeho putování po Podlesí, a to už velmi brzy.

Zdroj foto: Michaela Rubešová
Zdroj info: vlastní zkušenost, Polsko Travel