Povinná výbava jízdního kola a cyklisty

Autor:

Foto: Pixabay, zdroj: BESIP

Povinná výbava je důležitá nejen u aut a motorek, ale také cyklisté musí mít na kole pár prvků, bez kterých by neměli kamkoli vyjíždět.

Každé jízdní kolo musí být vybaveno následujícími prvky. Přestože jsou označovány jako povinná, neměl by to člověk brát jako nutné zlo, ale myslet především na svou bezpečnost a to obzvlášť při snížené viditelnosti, kdy se přeci jen bude hodit nejvíce. Vždy je důležité, být vidět.

Jaké jsou bezpečnostní prvky?

Každé kolo musí být vybaveno dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami s odstupňovatelným ovládáním brzdového účinku. Než začne sezóna měli byste brzdy vyzkoušet, a pokud nejsou v pořádku je nutné je nechat spravit. Stejně tak zkontrolujte pneumatiky a ráfky, které nesmí být zdeformované nebo jinak porušené.

Důležité je rovněž zaslepit konce řidítek. To můžete provést například zátkami nebo rukojeťmi. Ve většině případů jsou strany zaslepeny už výroby, ale pokud kupujete kolo z druhé ruky, raději se přesvědčte, že všechno drží, jak má.

Výjimku netvoří ani odrazky, kterými musí být kolo vybaveno na následujících místech: přední bílá odrazka nad kolem, zadní červená odrazka – pod sedačkou, oranžové odrazky na obou stranách pedálů, stejná barva odrazek rovněž na paprscích kol, a v případě, že se počasí zkazí nebo začíná pomalu tma, je nutné mít ještě vepředu světlo bílé barvy a vzadu svítilnu s červeným obrysovým světlem a také dynamo nebo baterii na předním kole jako zdroj energie.

Důležité je také nezapomenout na zakončení ovládacích páček, které musí být obaleny materiálem, který je schopný pohltit energii – jedná se o prvky jako jsou brzdy, konce blatníků anebo měnič převodu kola. Rovněž tak matice nábojů kol, musí být uzavřené, tedy v případech, že nejsou křížové nebo rychloupínací.

Mezi doporučenou výbavu pak patří blatníky, zvonek a krytí řetězu. Co se týká cyklisty, tak ten by měl mít vždy helmu – děti do 18 let ji mají ze zákona povinně. Dospělí by si neměli hrát na hrdiny a nosit ji také. Úrazy hlavy mohou znamenat i doživotní následky a někdy končit i fatálně. Hodí se mít i na sobě reflexní prvky, zejména pokud se stane, že nestačíte za světla dojet domu.

Zdroj informací: BESIP, Cyklodiskont
Zdroj foto: Pixabay