Poznávací zájezdy: pro koho jsou vhodné a jaké mají výhody

Autor:

Foto: Pixabay

Když se řekne dovolená, většina lidí si představí týden u moře nebo bazénu s drinkem v ruce nebo naopak výlet jak se říká „na vlastní pěst“, který ale vyžaduje poměrně obsáhlou předchozí přípravu.

Pokud ale nejste fanoušky hledání informací na internetu, číhání na nejlevnější letenky a probírání se množstvím všelijakých hotelů, penzionů či jiných druhů ubytování, ale i přesto byste rádi místo poznali, něco se o něm dozvěděli a jen tak ležet u vody a odpočívat vás už úplně neláká, pak je pro vás ideální možností právě poznávací zájezd.

Dovolená téměř bez práce

Jednoduše řečeno, stačí si vybrat lokalitu, kterou chcete navštívit, a termín, o vše ostatní se za vás postará cestovní kancelář. Vymyslí program, zarezervuje dopravce, ubytování, zakoupí vstupenky na památky, prostě zajistí vše, co pro takovou ideální poznávací dovolenou potřebujete. Vlastně jedinou nevýhodou takového zájezdu je to, že si program nemůžete nijak upravovat.

Na druhou stranu, i to se dá řešit, a pokud vás nezajímá to muzeum o druhé světové válce, na které máte vyhrazené tři hodiny vašeho drahocenného času ve vysněné destinaci, jednoduše do něj nemusíte jít a můžete se ty tři hodiny raději procházet po okolí, nasávat atmosféru města nebo najít nějakou dobrou kavárnu. Ve výsledku se taková nevýhoda může nakonec stát i výhodou, protože vám dá nezapomenutelný zážitek, který byste jinak asi neměli, protože kdybyste se vydali na místo sami, nic by vás nenutilo zůstat na nějakém místě několik hodin a poznávat i to „obyčejné nezajímavé město“ a prostě byste se vydali za dalším cílem.

Nezapomeňte na průvodce

Mezi velké výhody poznávacích zájezdů patří také to, že průvodce už na místě byl, a to většinou několikrát. Proto ví, odkud je nejlepší výhled na Eiffelovku, kde na fotce opravdu uvidíte i tu slavnou věž a nejen davy turistů, nebo u kterých památek si přivstat, abyste nestrávili půlku času ve frontě u vstupu. Prostě zkušenost je vždycky k nezaplacení, a pokud neznáte někoho místního, kdo by vás provedl, pak je průvodce tím nejlepším řešením, jak získat ten nejlepší a nejautentičtější zážitek.

Foto: Pixabay – Hrad Chambord

Navíc, průvodce vždy umí jazyk, kterým se v dané zemi mluví, což je velkým lákadlem zejména pro ty, kteří cizí jazyky neumí nebo se prostě jen bojí, že nastane situace, kdy by se nedomluvili, a proto raději jedou podesáté do Chorvatska, kde to znají a vědí co a jak. Na poznávacím zájezdu se totiž nemusíte bát, že se vás paní na hotelové recepci začne na něco ptát, mávat vám před očima papíry a vy nebudete vůbec tušit, co po vás chce. Když taková situace totiž nastane, prostě jen zavoláte průvodkyni a ta už vše vyřeší za vás.

Poznávací zájezd nebo eurovíkend?

Speciální formou poznávacích zájezdů, která je populární hlavně v posledních letech, jsou pak tzv. „eurovíkendy“. Namísto klasických poznávacích zájezdů, které vás během týdne vezmou na několik míst, někdy i do více zemí, mezi kterými přejíždíte několik hodin, a kdy si po návratu můžete říct, že jste vlastně měli několik malých dovolených v jedné, se eurovíkendy odehrávají jen na jednom místě a jak už z názvu vyplývá, jsou kratší. Většinou se takto jezdí do bližších lokalit, často hlavních evropských měst, protože samozřejmě nechcete strávit půl dovolené v autobuse nebo letadle.

Výhodou takových výletů je, že v dnešní uspěchané době (a teď myslím tu dobu normální, kdy se může cestovat, ne tu covidovou, samozřejmě) často nemáte možnost vzít si týden či dva v kuse dovolenou, zato vzít si volno třeba jen v pátek, to už můžete. Spolu s víkendem vám tak vzniknou krásné 3 dny pro eurovíkend jako stvořené. Navíc, logicky jsou eurovíkendy levnější než dlouhé poznávací zájezdy, takže si jich za rok můžete dopřát i víc. Nemluvě o tom, že pro nějaké vám blízké cestovatele může eurovíkend být ideálním originálním a cenově dostupným dárkem.

Pokud byste tedy rádi poznali nějaké místo, které třeba už dlouho toužíte vidět na vlastní oči, ale strach vám nikdy nedovolil se tam prostě vydat, neváhejte a nějaký ten poznávací zájezd nebo eurovíkend si kupte, protože krásných míst je na světě plno, času na jejich poznávání málo a u takového plně organizovaného výletu se není čeho bát!

Zdroj informací: Invia, Rady na cestu
Zdroj foto: Pixabay