Samotestovací sada aneb Jak si provést test na koronavirus v domácích podmínkách

Autor:

Ilustrační foto: Pixabay

Jestliže máte podezření na nákazu, ale nechcete ohrožovat sebe i ostatní, pak si můžete snadno doma provést antigenní test, který prokáže nakažení nebo ne.

Domácí testování se hodí ale také v případech, kdy jste se setkali s větším množstvím lidí, například v obchodě nebo na ulici, případně jste si zapomněli vydezinfikovat ruce a čeká vás rodinné setkání nebo pracovní schůzka, na které musíte být fyzicky přítomni. Stejně tak lze využít v případech, kdy zaměstnavatel potřebuje potvrzení, že jste negativní – tedy test si provede před začátkem nástupu na směnu.

Antigenní test je tedy jistotou nejen pro vás, ale i okolí. Přestože nutno podotknout, že nebývá tak přesný jako klasický PCR test (jedná se o pár jednotek procent). V některých případech může být výsledek i falešně negativní (zejména z kraje než nemoc vypukne). Nicméně, pokud jste opravdu nakažení, hodí se to vědět, abyste nákazu nevědomky nešířili dál.

Případně pokud se výsledek ukáže být negativní, ale vy pociťujete nějaké příznaky, hodí se test zopakovat za pár dní (mohl být poprvé právě falešně negativní). Provedení antigenního testu je prostě jistota, když pochybujete o svém zdravotním stavu. V lepším případě jste pouze nachlazení a nebo máte obyčejnou chřipku.

Testy lze zakoupit online i v kamenných obchodech některých lékáren, stačí zapátrat na internetu.

Jak se mám sám/a otestovat?

Jedná se poměrně o jednoduchý způsob, tak se nemusíte bát. Ještě před začátkem si vydezinfikujte ruce a v ideálním případě si vezměte rukavice, chovejte se vždy tak, jako byste nakažení byli – tedy dodržujte hygienická opatření. Každý test je určen pouze k jednomu užití. Jakmile test provedete, samoodběrovou sadu zlikvidujte dle návodu.

Celý výtěr se provádí tyčinkou – a to dvěma způsoby (záleží na testu), buď stačí pouze výtěr z kraje nosu a nebo bude třeba odebrat vzorek ze zadní stěny krku, typicky z mandlí. Jakmile to uděláte, uložíte vzorek do tekutiny a chvíli to necháte být. Poté už jen tekutinu kápnete na přesné místo destičky. Teď už si počkáte jen na výsledek. Jedna čárka dobrý, dvě špatný a máte nevítaného návštěvníka v podobě koronaviru doma. Samozřejmě součástí každého balení je návod k použití. Bezesporu největší výhodou je, že výsledek testu je znám už do 15 minut.

Na podobném principu pracuje i lízátkový test, který se vkládá do dutiny ústní na maximálně dvě minuty, následně se zacvakne na příslušné místo do testovací kazety a čeká se zhruba 20 minut na výsledek.

Mutace koronaviru

Naštěstí antigenní testy odhalí koronavirus i v případě, že se bude jednat o jednu ze zjištěných mutací, které jsou ve světě známy. Logicky vám nevyjede výsledek, která z mutací to je. Ostatně, jestliže vyjde test pozitivní, jste povinni se přihlásit k otestování (ověření výsledku) pomocí PCR testu, který celou hypotézu utvrdí nebo vyvrátí a zároveň pak nahlásit svůj stav na hygienickou stanici. Bude probíhat klasické trasování vašich kontaktů.

Negativní výsledek

Gratulujeme k dobrému výsledku, ale je třeba si uvědomit, že se jedná o současný stav. To znamená, že v době provedení testu jste negativní, ale zároveň i to, že se můžete nakazit v průběhu desítek minut a dní po testování. Výsledek testu tedy není výhra v loterii, ale víte alespoň, jak to s vámi je v ten daný okamžik.

Zdroj informací: Ministerstvo zdravotnictví, GHC klinika
Zdroj foto: Pixabay