Poznejte génia, jehož vynálezy dodnes formují svět

Autor:

Psal se rok 1893 a svět okouzlil dosud opomíjený a Edisonem ustrkovaný srbský génius a vynálezce Nikola Tesla.

Ten mohl díky podpoře tehdy již úspěšného podnikatele George Westinghouse konečně doslova zazářit na Světové výstavě v Chicagu. Právě zde došlo poprvé v historii k osvětlení celého výstavního areálu prostřednictvím mohutné záře světel. A svět pochopil, že střídavý proud není hrozba, ale dar, díky kterému si později mohla každá domácnost na světě rozsvítit.

Přestože tento génius odešel ze světa ne zcela doceněn, celá planeta dnes žije z jeho vynálezů, jeho jméno je skloňováno ve všech učebnicích fyziky a Elon Musk by nebyl bez Nikoly Tesly tím, kým ve světě byznysu je. Srbské Muzeum Nikoly Tesly přiváží po městech jako Hofu či Milano unikátní výstavu o svém významném rodákovi také do Prahy, kde se mohou návštěvníci seznámit s jeho geniálním dílem na Výstavišti v Křižíkově pavilonu D ve dnech 21. listopadu až 11. prosince denně od 9.00 do 18.00 hodin.

Nikola Tesla a jeho geniální vize budoucnosti

Srbské Muzeum Nikoly Tesly přiváží do Prahy úspěšnou výstavu o vědeckém géniovi, jehož vynálezy nás dodnes provázejí každodenním životem. Výroba a rozvod elektrické energie, generátor vícefázového střídavého proudu, magnetické rotující pole, dálkové ovládání, neonové osvětlení, rentgenové snímky, ale i řízené střely, za tím vším najdeme mozek srbského génia.

Tesla byl také inovátorem, který při provádění svých výzkumů poprvé zkoumal globální problémy planety a lidstva. V mnoha ohledech představují Teslovy výzkumné laboratoře v Colorado Springs a na Long Islandu vrchol jeho vědecké a inženýrské práce. V oblasti strojírenství se Tesla zabýval principem přenosu elektrické energie a jeho posledním patentovaným vynálezem byl princip vertikálního startu a přistání.

„Muzeum Nikoly Tesly je ojedinělá vědecká i kulturní instituce, a to jak v Srbsku, tak ve světě. Je to v podstatě jediné muzeum, které uchovává původní a osobní odkaz našeho slavného rodáka. Mezi cenné sbírky patří Teslův osobní archiv – knihovna a sbírky osobních, technických, uměleckých a pamětních artefaktů z Teslovy pozůstalosti. A právě na řadu těchto vzpomínek se mohou těšit i návštěvníci výstavy v Praze. Expozice na Výstavišti proběhne z iniciativy Velvyslanectví Srbské republiky v Praze a Jeho Excelence velvyslance Berislava Vekiće. S ohledem na dobré vztahy mezi našimi zeměmi bylo ke spolupráci přizváno i Ministerstvo kultury a informací Srbské republiky a mně je velkou ctí, že mohu potvrdit účast srbské ministryně kultury paní Maje Gojković v rámci zahájení pražské výstavy,“ komentuje výstavu kurátorka srbského Muzea Nikoly Tesly Ivana Zorić.

Teslův odkaz v Praze

V roce 1880 zavedl Nikolu Teslu zájem o elektřinu také do Prahy, kde navštěvoval přednášky na Karlově univerzitě. Ne náhodou tedy muzeum nesoucí jméno slavného rodáka ze Srbska opět přináší jeho jméno do stověžaté Prahy, kde se mohou návštěvníci výstavy srozumitelnou formou seznámit s jeho zásadními vynálezy. Výstava je koncipována tak, aby jeho dílo zaujalo i žáky základních či středních škol, kteří o generátoru střídavého proudu slýchají většinou jen ve školních lavicích. „Výstava je chronologií Teslova života zachycující jeho osud s důrazem na zlomové okamžiky v jeho kariéře. Nechybí proto ani část expozice, která je věnována vztahu Tesly k Praze a České republice,“ doplňuje Ivana Zorić.

„Pro Výstaviště i Prahu je velkou ctí, že můžeme po zemích jako Japonsko, Čína nebo Itálie hostit tuto unikátní výstavu. Jméno Tesly je nejen v České republice nesmazatelné a vlastně je až neuvěřitelné, že jeho vynálezy dodnes formují stěžejní průmyslová odvětví, ke kterým bezesporu patří dnes denně skloňovaná výroba elektromobilů. Výstava je atraktivní jak pro širokou veřejnost, tak pro školy v rámci výuky a já věřím, že si na Výstaviště najde cestu za poznáním o životě této vědecké ikony hojný počet návštěvníků,“ říká Tomáš Hübl, předseda představenstva Výstaviště Praha.

Jak žil a pracoval novodobý Prométheus, který pomocí elektřiny změnil svět, s čím bojoval a o čem snil? Chcete vidět naživo, jak pracuje věhlasný Teslův transformátor? Dokážete si představit, jak funguje elektrárna, která zkrotila Niagarské vodopády? A jak si Tesla představoval bezdrátový přenos energie? Srbské Muzeum Nikoly Tesly přiváží do Prahy tyto a další funkční modely jeho nejvýznamnějších vynálezů. Výstava je vhodná také pro školy, kdy mohou děti odlehčenou formou poznat svět jinak málo srozumitelné fyziky.

Zdroj informací: Výstaviště Praha
Foto: Pixabay