Zimní sezona bude letos v Česku sice bez omezení, ale také za vyšší ceny

Autor:

Vypadá to, že letos bude zase jednou normální zima bez koronavirových opatření. Co ale turisty mířící na české hory nepotěší, budou ceny.

V největších střediscích v Česku si lidé připlatí za skipasy v průměru až o 15 procent. Na oplátku však budou v provozu všechny služby, a to i přes energetickou krizi. Ostatně podle zástupců Asociace horských středisek se do modernizace úsporných technologií investovalo přes 700 milionů korun. Největší část investic připadla na areály Dolní Morava, Zadov, Špičák Železná Ruda, Černá hora-Pec nebo právě Klínovec. Novinkou tak bude například nová sjezdovka na Klínovci, která má délku 3,4 kilometru a řadí se mezi největší v Česku. Že o sezonu bude velký zájem, je vidět již z počtu rezervací, které lidé provádějí. Největší zájem je samozřejmě o silvestrovský den. Lidé si po covidu chtějí prostě hory užít.

Nicméně kvůli plošnému zdražení, které pociťuje každý z nás, bylo nutné i navýšit cenu za skipasy. „Provozovatelé do cen budou muset promítnout vyšší náklady, které tato netypická situace přináší. Uvědomují si ale, že je do skipasů nelze zahrnout v plné výši. Po započtení dalších stovek skiareálů bude ale nárůst cen pro celou zemi ještě výrazně nižší, a bude tak hluboko pod inflační úrovní,“ uvedl ředitel AHS Libor Knot. Navíc, kdo bude chtít ušetřit, může si koupit skipas online. Většinou jsou na ně slevy.

Přestože řada areálů bude hledat úspory, kde se dá, odmítají omezit zasněžování nebo provoz lanovek. Ostatně je to logické, bez těchto dvou faktorů, by lidé do středisek nepřijeli. Šetřit se tak podle AHS bude muset na jiných místech – třeba na zkrácení doby nočního lyžovaní.

Zdroj informací: Asociace horských středisek
Foto: Pixabay