Před cestou do Řecka je nutné vyplnit vstupní formulář

Autor:

Od 1. 7. je možné opět vyrazit na dovolenou do Řecka letecky, Řecko k tomuto datu rozšířilo seznam otevřených mezinárodních letišť. V souvislosti s novým koronavirem budou cestovatelé v letošní sezóně, mimo standardní cestovní doklady, potřebovat i tzv. Passenger Locator Form (PLF). Tedy formulář, který umožní evidenci a lokaci cestovatelů.

Všichni cestující mají povinnost vyplnit formulář nejpozději 48 hodin před vstupem do Řecka. K dispozici je v angličtině na adrese travel.gov.gr. Po jeho posouzení cestovatelé obdrží elektronicky individuální QR kód, kterým se prokáží při vstupu do země. Je tedy nutné ho vytisknout nebo ho mít uložený například v telefonu, bez něj nemusí být umožněn vstup do země. Cestující musí dodržovat nezbytná hygienická opatření. Zároveň budou probíhat i namátkové testy na covid-19.

Cestovatelé se však potýkají s problémy při vyplňování formuláře. Webové stránky jsou přetížené, některým cestovatelům hlásí chybu a nedovolí jim formulář odeslat. Jiným nedorazil e-mail s QR kódem. V případě nedostupnosti webových stránek, doporučujeme zkusit vyplnit formulář znovu v průběhu dne. Cestovatelé by si měli zkontrolovat, jestli zpráva nedorazila do složky SPAM.

Formulář má 8 kroků a je potřeba vyčlenit si dostatek času na vyplňování. Doporučujeme si připravit informace k dopravě (např. jízdenku, letenku, lodní lístek), cestovní doklad, se kterým navštívíte Řecko, a údaje o ubytování v Řecku. Nejasnosti nastávají při vyplňování spolucestujících. Na stránkách totiž chybí návod a detailnější vysvětlení. Formulář také neřeší některé varianty, například když klienti budou trávit dovolenou plavbou na pronajaté na lodi.

Někteří cestovatelé se potýkají se složitostí formuláře a anglickými výrazy, proto Cestolino.cz připravili neoficiální návod včetně překladu jednotlivých položek.

Zdroj informací: MZV, Cestolino,
Zdroj foto: Pixabay