Přemýšlíte o koupi nových lyží? Vyplatit se vám může i jejich půjčení v ski areálech!

Autor:

Pod stromečkem na vás čekala nová helma a lyžařské oblečení. S náčiním je to ale o něco horší. Jestli zrovna přemýšlíte nad tím, zdali si koupit nové lyže, nebo si je půjčit na místě, tak vám s tím v dnešním článku pomůžeme. Ač se to může zdát nereálné, tak obě varianty mají něco do sebe a mají své jisté výhody.

Nejdřív byste si sami měli hlavně ujasnit, jak často plánujete jezdit na hory. Jestliže jste člověk, který nikdy na lyžích nestál, co když vás to nebude bavit? Pak zbytečně vyhodíte peníze a zřejmě se budete muset lyží zbavit někde na online bazarech, kde je prodáte za zlomek kupní ceny. Pro začátečníky a lidi, kteří si jízdu na lyžích chtějí zkusit, bych doporučovala, aby si lyže půjčili na svahu a teprve pak uvažovali o jejich koupi. Stejná investice platí v případě, že se lyže kupují dětem. Přeci jen vaše ratolest roste a čím bude vyšší, tím bude potřebovat jinak dlouhé lyže. Může se tak stát, že se vám koupě nové lyžařské výbavy celkem prodraží, pokud byste měli kupovat novou výbavu co dva roky, někdy i méně.

Nicméně pojďme se podívat na nové lyže. Bezesporu mají velkou výhodu oproti lyžím z půjčovny a to svou novotou a kvalitou. I když je pravda, že lyže v půjčovnách už teď bývají maximálně staré tři roky, přesto se najdou ski areály, kde půjčují lyže mnohem starší. V zahraničí to bývá od tří do pěti let, ale najdete i mnohem mladší a novější kousky.

Zapátráme na internetu a budeme hledat vybavení pro středně zkušeného dospělého lyžaře. Ceny lyží se velmi liší a většinou je to kvůli značce, ale také kvalitě. Není výjimkou, aby na vás vybafly lyže o hodnotě 15 tisíc korun a více, což je pro normální českou rodinu celkem pálka, ale podíváme-li se na průměrnou cenu normálních lyží, budeme někde na 3500 až 4000 korun. Šílené, že? A to jsou jenom lyže. Připočíst musíme cenu lyžarských bot, které v průměru vyjdou na 2000 korun a hůlek, které tvoří finančně nejmenší zátěž, dejme tomu 500 korun. Suma sumárum vás to celé vyjde na 6 500 tisíce korun. Další finance dáte už jen za servis a seřízení. Velkou výhodou bezesporu jsou nynější po vánoční slevy, takže můžete naleznout v obchodech mnohem levnější kousky, které byste si zřejmě za plnou částku nikdy nekoupili. A teď si tu částku vemte a vynásobte ji počtem členů rodiny. Uf. Hrůza.

A nebo se můžete vydat cestou koupě z bazaru, tedy z druhé ruky. Zde si můžete být jistí, že ušetříte, ale má to jeden velký háček. To co vidíte na obrázku jako super kousek, nemusí vypadat stejně ve skutečnosti. Stejně tak, vám majitel lyží může  klidně zatajit nějaký problém, nebo poškození. Oželit tedy musíte i zkušené rady školených prodejců. Pokud se i tak rozhodnete vzít lyže z druhé ruky, určitě po jejich koupi navštivte servis, kde vám seřídí vázání na míru. Tento krok určitě nepodceňujte, může vás to zachránit od nepříjemných zlomenin, kdy se vám noha nevysekne z lyží při pádu. Na internetu je nepřeberné množství prodejních inzercí, tudíž si vybere každý, abychom tomu dodali nějakou orientační cenu, tak nákup lyží, bot a hůlek vás vyjde na téměř polovinu částky, kterou byste zaplatili za nový lyžařský komplet.

Poslední možností je půjčit si lyžarské vybavení. Ač vás to může překvapit, tak půjčovné lyží využívá čím dál víc lidí a to zejména v zahraničí, kdy se s vybavením nechtějí tahat a nebo naopak si jdou zalyžovat jednou za rok a proto se pro ně koupě nevyplatí. Samozřejmě je třeba uvážit, že pokud byste si měli každý víkend půjčovat lyže z půjčovny, tato investice se vám určitě nevyplatí a ještě proděláte kalhoty. Půjčovnu bych doporučovala opravdu v případě, že jdete na svah párkrát za sezonu, nebo vaše dítko musí absolvovat týdenní lyžarský kurz. Samozřejmostí je, že pokud si lyže půjčujete na delší období, cena je pak mnohem výhodnější. Také se nemusíte bát, že by vám byly pujčeny dva klacky a starejte se. Půjčovny si zakládají na svém jméně a tak se málokdy setkáte s poruchovými lyžemi, to by musela být fakt už smůla. Pokud si půjčíte vybavení na jeden den, půjčovné vás vyjde na 320 korun. Samozřejmě je třeba počítat s vratnou zálohou, tedy mít u sebe víc peněz.

Malý tip na závěr, pokud si budete vybavení půjčovat, vždy se vyplatí více, si ho půjčit ve městě než na svahu, kde bývá vysokohorská přirážka.

Ať už jste zastánce, kterékoli možnosti, vždy myslete na své bezpečí a nezapomeňte si koupit, nebo půjčit helmu. Určitě se vám to vrátí v dobrém. My vám přeje pěknou lyžovačku a hlavně bez úrazů!

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: vlastní zkušenost, Sportisimo, Zanovní lyže