Cestování – nebojte se udělat první krok. Změní se vám život.

Autor:

Ruku na srdce, znáte člověka, který by nerad cestoval? Já ne. Jenže zde narážíme na problém. Člověk začne toužit po dobrodružství, po změně a po těch místech, které denně vídá na Instagramu, ale je tu jedno velké ALE. Všechny tyto cestovatelské potřeby někteří lidé potlačují a to jen kvůli své práci, financím, rodině, jazyku,… ostatně dosaďte si tam co chcete. Smutné je, že čím víc tyto potřeby potlačujeme, tím smutnější se nás potažmo váš život stává.

Praktický příklad, schválně, najdete se v něm?

Je pondělí ráno, vám zvoní budík o šesté ráno. Hrozivě se vám nechce vstávat, dali byste nevím co za to zůstat alespoň o hodinu déle v posteli. Co se dá ale dělat. Vstanete a o půl sedmé opouštíte svůj domov. Vydáváte se do práce. Ranní špička, no potěš zase přijdete pozdě do práce a zase tam budete muset zůstat déle. Den se vleče, nemáte náladu na nic a hlavně na nikoho. Otravná schůze, ty stejné obličeje, o kterých vlastně ani nic nevíte. Jste jako duše, které se jen míjejí, nic osobního. Je pět odpoledne a vy odcházíte domu, kam se dostanete kolem sedmé. Najíte se, uklidíte, máte náladu se dívat ani na televizi a jdete spát. Zítra vás čeká to stejně na novo. Pomalu a jistě propadáte do deprese. Říct si šéfovi o volno? To nehrozí, však jste byl dva týdny pryč v létě, na víc už nemáte nárok. A tak zavřete otevřenou pusu a jdete raději do své kóje a tak je to stále dokola. Jste jen krok od syndromu vyhoření.

 

Poznáváte se v tom? V tom případě je na čase se svým životem něco dělat. Sami si jistě klepete na čelo, že jsem blázen, ale copak stojí všechny peníze světa za to, abyste dělali práci, která vás nebaví? Která vás vnitřně ničí? Tak se na to podívejte z jiné strany. Pokud vykonáváte práci, která vás nebaví a nebo k ní máte odpor, vaše produktivita výrazně klesá, této aktivity si brzy všimne i váš šéf a máte malér, k tomu se váže i fakt, že ztrácíte chuť do života a nic vás netěší. Radost ze života se pomalu začne vytrácet. Je to ten život, který jste si vysnili, když vám bylo dvanáct? Asi ne, že. Pokud člověk něco chce, měl by si zatím také jít. A tak je to i v práci. Cestování vám může poskytnout možnosti, které byste normálně nedostali. Pomůže vám najít ztracený elán do života a nabídne spoustu možností, ve kterých se můžete realizovat. Nikdo neříká, že to bude lehké, ale možná vám to zachrání život.

Při cestování můžete potkávat nové lidi. Nový lidé znamenají nové známosti a nové příležitosti. Může se stát, že zrovna jeden nový známý bude mít jiného známého, který vám dohodí super práci, která vás bude bavit. Nikdy totiž nevíte, koho potkáte a co vám život přinese do cesty, jak se rozhodnete, je pouze jen na vás.

Často můžete slyšet, že peníze jsou rozhodné pro cestování. Ale proboha v dnešní době? Dnes můžete cestovat levně a bydlet zadarmo. Nikdy dřív nebyla lepší doba pro cestování jako právě teď. Ostatně vycestovat můžete i za prací. Peníze nikdy nebyly překážkou, záleží na vás samotných, jak moc jste ochotní riskovat a jak moc chcete změnit svůj život. Každý kdo někdy riskoval, ať už v podnikání, kde je risk ještě rizikovější, měl štěstí. Dnes má megalomské království, zatímco před pár desítky lety si musel vystačit se stovkou na měsíc. Takže buď máte výmluvy a nebo činy. A tak je to v životě se vším.

A teď trochu palčivé téma, kterým je rodina. Rodina je pro nás důležitá a záleží nám na tom, co si o našich životech myslí. Bohužel často zapomínáme, že nezáleží na tom, co si o nás a našich činech myslí ostatní. Je to váš život. Nikdo nemá právo vás soudit ani odrazovat, zbytečně podceňovat a shazovat. Nejste sobečtí. Máte jen odlišné představy a sny. Chcete jen žít svůj život, tak jak chcete vy, ne ostatní. Každý člověk je individuál a tak by měl být také brán. A propo pokud budete vy šťastní vaše okolí zákonitě také.

Pojďme se podívat na vás samotné. Chuť a odhodlání by bylo, ale přeci jen se vnitřně s něčím perete a nemůžete se rozhodnout. Bojíte se budoucnosti? Co přinese? Co se stane, když teď odjedete? Je to to správné rozhodnutí? Co když ztratíte své jistoty? A mnoho dalších otázek…

Odpověď více než jednoduchá. Abyste nalezli sami sebe, musíte se nejdříve ztratit. Že to nedává smysl? Ale prosím vás. Tím , že se vydáte do neznáma, poznáte sami sebe a i to co jste možná netušili, že ve vás je. Cestování je nejlepším učitelem, kterého potřebujete. Pokud dokážete pevně čelit svému strachu, vyhráli jste. Čeká vás neuvěřitelná osobní transformace. Naleznete novou jistotu. Jistotu v tom, že se o sobe umíte sami postarat. Každý krok, který provedete do neznáma, vás posílí. Přece nemusíte jet hned na rok na druhý konec zeměkoule. Můžete začít po krůčkách. Třeba pokud váš cizí jazyk není ideální, jeďte na jazykový kurz do zahraničí. Nikde jinde než v cizí zemi se lépe jazyk nenaučíte. Každodenní banální situace vás donutí jazyk používat a budete překvapení, jak rychle se do toho dostanete. Ostatně jaký typ cestování si zvolíte, je jen na vás.

Co vám cestování dá?

Bude toho spousta, od zážitků, přes nové přátelé až po dobrodružství o kterých jste ani nesnili. Ale dá vám to jednu věc, tu nejpodstatnější, kterou se nenaučíte doma na gauči. Dá vám lidskost. K sobě i k ostatním. Sami to poznáte. Víte ono sedět doma a pustit si zprávy ve kterých běží noční můry každého z nás, není jen tak. Média často informují jen o tom zlém , aby v lidech nenuceně podporovali nenávist vůči druhým. No vážně, viděli jste někdy zprávy, které by byli z 80% o pozitivních věcech? Já teda nikdy. Média nás utvrzují v tom, že svět tam venku je zlé a nepřátelské místo. Nepřijdete si občas jak v Orwellovém románu 1984? Nenásilně je nám podsunováno to, co si máme myslet a jak na věci pohlížet. Protože Velký Bratr nás sleduje. ..

Ale co když to tak doopravdy není?

Pobyt v jiné kultuře vám může pořádně otevřít oči. Kdykoli budete potřebovat pomoc, vždy se najde někdo, kdo vám pomůže, aniž by za to cokoliv očekával. Že je to naivní? Kdepak. Vaše srdce se rázem otevře. Možná časem začnete být vy více přátelštější a nebo naopak vy nabídnete pomoc někomu, kdo jí bude potřebovat. Možná budete inspirací i pro ostatní. Už nebudete člověk, který má za jediný cíl osobní zisk, budete člověk, který má pozitivní auru a tím si přitahuje i jiné pozitivní věci. Všechno je to o nás a o naší mysli. Jak smýšlíte, tak se ovlivňuje i váš život.

Tak co, jaký bude vás zítřejší den? Ať už se rozhodnete jakkoli, myslete na to, abyste byli vždy šťastní. Život je příliš krátký na to, abychom se trápili. Až se za šedesát let ohlédnete dozadu, mějte na své tváři široký úsměv, protože vás život byl podle vás perfektní. Ať každý váš den stojí za to!

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: vlastní zkušenost, vlastní zamyšlení