Při jízdě autem dejte nohu z plynu. Riziko dopravních nehod kvůli rychlosti je vysoké

Autor:

Zdroj info: Portál nehod ; zdroj foto: Pixabay

Suchá letní silnice, dobrá viditelnost a cesta na výlet či dovolenou mohou některé řidiče motivovat k rychlejší jízdě a k tomu, aby šlápli na plyn víc, než je bezpečné.

Rychlá jízda a často zbytečný boj s časem přitom patří mezi největší potenciální nebezpečí na českých silnicích. Odpověď na to, ve kterých krajích ČR řidiči nejčastěji havarují vinou rychlé jízdy, má nový Portál nehod. 

Nejnovější analýza Portálu nehod ukázala, že nepřizpůsobení rychlosti patří mezi nejtragičtější příčiny dopravních nehod. Může totiž za zhruba 40 % nehod, které končí smrtí. Také na vážných zraněních je podíl rychlé jízdy coby příčiny nehod velmi vysoký – a to 37,7 %. Navíc nepřiměřená rychlost často nemusí znamenat překračování povolené rychlosti. Právě většina nehod z rychlé jízdy vzniká tak, že řidiči nepřizpůsobili rychlost podmínkám a stavu vozovky, nebo svým schopnostem – ale povolenou rychlost nepřekročili. „Každý se někdy dostal do situace, kdy nestíhal, a snažil se ji vyřešit tím, že v autě takzvaně šlápnul na plyn. Musíme si uvědomit, že to je zbytečný hazard. Že těch pár kilometrů navíc rozhodně za zvýšené riziko ani lidské životy nestojí. Že ušetřené minuty se mohou ve vteřině změnit v katastrofu, které už nezabráníme,“ říká Jan Matoušek, výkonný ředitel České asociace pojišťoven, která se na vzniku a provozu Portálu nehod také podílí.

Portál nehod je užitečným nástrojem pro řidiče při plánování jejich cest, protože si zde mohou v interaktivní mapě dohledat, které úseky jsou nejrizikovější a kde nejčastěji dochází k dopravním nehodám právě například z důvodu nepřiměřené rychlosti.

Plzeňsko kraluje žebříčkům nehod z důvodu rychlosti

Z deseti okresů, odkud řidiči nejčastěji bourají vinou nepřiměřené rychlosti, je polovina v Plzeňském kraji, jak ukázala zmiňovaná analýza Portálu nehod. Také v žebříčku, který sleduje poměr nejčastějších nehod z důvodu rychlosti vůči celkovému počtu nehod, se Plzeňský kraj (25,1 %) umístil s minimálním odstupem hned za Vysočinou (25,4 %). První pětici krajů, kde se nejčastěji bourá vinou rychlé jízdy, doplňuje Karlovarský (23,2 %), Středočeský (22,9 %) a Jihočeský kraj (21,4 %).

„Lze určitě vidět příčinnou souvislost mezi rovinatějším Plzeňskem s delšími rovnými úseky, kde mají řidiči více tendenci přidat na rychlosti, na jedné straně a hornatějším Ústeckem, nebo intenzivnější dopravou v Praze, kde nemají řidiči tolik příležitostí to rozjet,“ komentuje Jan Chalas ze společnosti Data Friends, která je autorem a provozovatelem Portálu nehod. A doplňuje: „Velká část nehod zaviněných nepřiměřenou rychlostí se v Plzeňském kraji odehrává u nájezdů na rychlostní silnice. Je tedy nutné, aby zde řidiči ubrali plyn.

Plzeňský kraj se umístil nejen na čele přehledu regionů, kde je nejčastější příčinou nehody rychlost, ale jednoznačně vede i žebříček krajů, z nichž pochází řidiči, kteří se toho přestupku dopustili a zavinili nehodu. Celkově tak mají řidiči z Plzeňského kraje „nejhorší skoré“, když 23,7 % nehod způsobí právě nedodržením přiměřené rychlosti. Následují je pak řidiči z kraje Karlovarského (21,85 %), kraje Vysočina (21,61 %), Jihočeského (20,47 %) a kraje Královéhradeckého (19,62 %).

Zdroj dat a grafu: Portál nehod

Mapa rizikových míst varuje, kde dbát zvýšené opatrnosti

Nehodový portál upozorní řidiče i na konkrétní místa, kde se nejčastěji bourá vinou rychlé jízdy. Na interaktivní mapě rizikových míst, která je jeho součásti, si mohou na své trase najít místa, kde se nejvíce stávají nehody vinou riskantního předjíždění, střetu se zvěří nebo právě vysoké rychlosti. Při projíždění těmito místy by měli být řidiči obzvlášť opatrní.

V Kraji Vysočina je nejnebezpečnějším úsekem z hlediska nehod zaviněných nedodržením rychlosti jízdy kolem 83 km dálnice D1 mezi Koberovicemi a Jiřicemi, kde za poslední dva roky došlo k 27 nehodám se škodou za 6,3 mil. Kč.

Podle mapy rizikových míst se ve zmíněném – z hlediska rychlosti rizikovém – Plzeňském kraji, nejvíce bourá na silnici E49 mezi obcemi Chválenice a Losiná. Jen za poslední dva roky se tam stalo 17 nehod zaviněných rychlostí s celkovou škodou 2,9 mil. Kč a 11 zraněnými.

Mapa rizikových míst zobrazuje přehled rizikových míst podle počtu nehod za posledních 24 měsíců. Znalost rizikových míst a větší opatrnost řidičů, pokud jimi projíždějí, může přispět k větší bezpečnosti na silnicích.

Rychlou jízdou ušetříte jen pár minut, ale ztratit můžete všechno

Na to, že příčinou nejtragičtějších nehod na našich silnicích je pošetilý boj s časem, upozorňují i Česká asociace pojišťoven a BESIP v preventivní kampani: „Zpomal, dokud není skutečně pozdě“. Na projektu spolupracuje Policie ČR a řada známých osobností včetně dokumentaristy Víta Klusáka, který v rámci kampaně uvedl celovečerní dokument „13 minut“ o vinících vážných dopravních nehod. Název dokumentu odkazuje na fakt, že téměř každý pátý řidič překračuje rychlost mimo obec o více než 20 km/h. Na trase Praha – Brno díky tomu ušetří pouhých 13 minut.

Zdroj informací: Česká asociace pojišťoven, BESIP
Zdroj foto: Pixabay