Nejlepší kavárenské zahrádky v Praze

Autor:

Zdroj info: dle zjištění autorky článku ; zdroj foto: Lenka Gréková

Léto je v plném proudu a život v hlavním městě se při vysokých teplotách stává nesnesitelným. Naštěstí jsou tu i místa plná zeleně a stínu.

V nich se můžete osvěžit a alespoň na chvilku se před rozpáleným betonem schovat. Přinášíme vám seznam míst, kam se v létě před sluncem s oblibou zašíváme my.

Cukrárna Alchymista

Jana Zajíce 975/7, Letná

Nejhezčí kavárenskou zahrádkou v Praze je podle našeho názoru letenská Cukrárna Alchymista. Pokud se potřebujete schovat před ruchem velkoměsta, můžete s hrnkem kávy relaxovat, poslouchat šplouchání vody v jezírku a pozorovat místní zahradní zvěř. To vše totiž v tomhle krásném vnitrobloku najdete. O zahradu je tady opravdu skvěle pečováno. A jak už název napovídá, k dostání jsou i výborné dorty, pro nás osobně jedny z nejlepších v Praze. Tohle místo si zkrátka zamilujete a budete se chtít vracet. Jak už to tak u dobrých podniků bývá, mají často plno, na zahrádku proto doporučujeme udělat rezervaci.

Foto: Lenka Gréková

Kavárna Čekárna

Vratislavova 30, Výtoň

Čekárna je jedním z našich nejoblíbenějších míst, kde se ukrýt před horkem. Nachází se jen kousek od oblíbené Náplavky nebo se tu můžete stavit cestou na Vyšehrad. Samotná kavárna je maličká a útulná, ale jejím největším kouzlem je krásný klidný dvorek lemovaný vyšehradskou hradbou. Samozřejmostí je kvalitní káva a vynikající zákusky, zastavit se můžete i na pivo nebo skleničku vína a něco malého k snědku. Ačkoliv je dvůr velký a míst k sezení je tu dost, může se stát, že bude plno. Není se ale čemu divit, tohle místo má skutečně kouzelnou atmosféru.

CAMP + Café Emauzy

Vyšehradská 2075 + Na Slovanech, Karlovo náměstí

CAMP je zkratkou pro Centrum architektury a městského plánování, k návštěvě zdejší kavárny ale nemusíte být nadšencem do architektury, přístupná je i náhodným kolemjdoucím. Posadit se můžete buď před vchodem, pokud ale chcete opravdu klid, zvolte zahrádku v atriu. Zvuky rušného Karlova náměstí sem vůbec nedoléhají, takže si svou kávu můžete vychutnat pěkně v klidu. A když už tu budete, stavte se i uvnitř, vstupné je zdarma a interaktivní formou se tu dozvíte o budoucích projektech v Praze.

Pokud hledáte spíš neotřelý výhled a rádi pozorujete ruch velkoměsta, zajděte jen o několik metrů dál do relativně nového podniku Café Emauzy. Ta se, jak už název vypovídá, nachází na terase před emauzským klášterem, kromě pohledu na nábřeží si tak můžete vychutnat i originální budovu kláštera. Na čepu Vinohradský pivovar, k dispozici i menší občerstvení a západy sluníčka tu opravdu stojí za to!

Foto: Lenka Gréková

Kavárna co hledá jméno

Stroupežnického 493/10, Smíchov

Přestože funguje už několik let, jméno stále nemá. Co ale má, je krásné posezení pod kaštany, které poskytují spoustu stínu. Bývalá budova truhlárny si ponechala svůj industriální vzhled, za návštěvu proto stojí i stylový interiér. Ať už máte chuť na kávu a dort, výbornou snídani (o té už jsme u nás psali i ve snídaňových tipech) nebo večerní drink, tady dostanete vše. Na Smíchově obecně moc dobrých kaváren nenajdete, Kavárna co hledá jméno je tedy právem hodně vytížená, pokud ale místo na sezení najdete, určitě tu budete spokojeni.

Super Tramp Coffee

Opatovická 160, Nové Město

Tentokrát zamíříme do úplného centra, do jednoho z největších kavárenských pokladů. Super Tramp Coffee je ukrytá tak dobře, že pokud o její existenci nevíte, nejspíš ji nikdy jen tak náhodou neobjevíte. Dvorek, ve kterém se kavárna nachází, leží v průchodu mezi ulicemi Spálená a Opatovická. Mohlo by se zdát, že sem budou doléhat zvuky rušné Spálené, je tu ale absolutní klid. V centru pozornosti je skvělá výběrová káva a samozřejmě nechybí něco sladkého. A pokud máte rádi nevšední chutě, můžete zkusit třeba originální slanou limonádu. Kavárna nemá wifi připojení a je tedy skutečně místem, kde můžete vypnout a zapomenout na okolní svět.

Foto: Lenka Gréková

Café Truhlárna & Head Shot Coffee

Františkánská zahrada, Praha 1

Františkánská zahrada, která sama o sobě poskytuje skvělou skrýš před rušným Václavským náměstím, v sobě ukrývá hned dvě skvělé kavárny. Tou první je Café Truhlárna, malá kavárna umístěná v dolní části zahrady hned vedle vchodu směrem z Jungmannova náměstí. Truhlárna má k dispozici i svojí vlastní kavárenskou zahrádku se stolky nebo lehátky, vše si ale samozřejmě můžete vzít i s sebou do zahrady. Jen tu v létě bývá problém najít volné místo.

Na opačné straně Františkánské zahrady, u východu směrem do ulice Palackého, najdete Head Shot Coffee. Tahle malá kavárnička nabízí perfektně připravenou výběrovou kávou a samozřejmě i něco sladkého (nebo slaného) na zahnání chutí a menšího hladu. Nemusíte se ani bát, že by vás návštěva těchto kaváren přišla draho, přestože se nachází v samém centru Prahy, ceny mají oba podniky příznivé.

Café Tvaroh

Šmeralova 272/22, Letná

Zahrádka letenského Café tvaroh je zahradou v pravém slova smyslu. Kromě nádherně vonících růží tu rostou rybízové keře, jahody nebo šalvěj. Nenechte se zmást malou předzahrádkou před vchodem, ta skutečná oáza se nachází až ve vnitrobloku. Kavárna má kromě kávy a zákusků v nabídce i snídaně a věřte mi, pokud hledáte klidné místo, kde si užít pomalou víkendovou snídani, tady rozhodně neprohloupíte. Navíc je to odtud už jen kousek do Stromovky, jako zastávka a posilnění před nebo po dlouhé procházce tedy ideální místo.

Foto: Lenka Gréková

Osada

Osadní 35, Holešovice

Osada má svůj název od ulice, ve které se nachází, a totiž v holešovické Osadní. Dovnitř se dostanete skrze vnitroblok, který zároveň slouží i jako kavárenská zahrádka. Vnitroblok je opravdu prostorný, místa na sezení je tu tedy dost. I tak tu ale bývá plno, a to zejména o víkendu v době snídaní. Důvod je jednoduchý, snídaně tu totiž mají skvělé! Za doporučení stojí i výborné dezerty, my jsme vyzkoušeli croissanty plněné pistáciovým krémem a klasický perník a obojí můžeme doporučit. Osada si zakládá na kvalitě používaných surovin a mnoho z nich si tu rovnou můžete koupit i domů.

Vnitroblok

Tusarova 791/31, Holešovice

Vnitroblok je od Osady co by kamenem dohodil. Jak už název napovídá, i tady najdete zahrádku ve vnitrobloku. Ten ale vypadá trochu jinak, než jak si ho možná představíte. Vnitroblok už dávno není jen kavárnou. Původní designovou zónu uvnitř nahradil Footshop a v uličce, která vede od kavárny směrem do Dělnické najdete různé menší designové obchody nebo třeba barbershop. Součástí Vnitrobloku je momentálně i stánek Salt J’s, kde vám připraví skvělý brunch. Menší vadou podniku je, že sezení venku je zcela bez obsluhy. Veškeré pití a jídlo si tedy musíte objednat a vyzvednout uvnitř a odnést si ho ke stolu sami.

Foto: Lenka Gréková

Jak můžete vidět, míst, kde se v Praze v létě schovat před horkem, je spousta. Náš seznam rozhodně není kompletní, ale snad jsme vám představili alespoň pár nových míst. Pokud i vy máte nějaké své oblíbené místo, budeme moc rádi za jeho doporučení.

Zdroj informací: vlastní zkušenost autorky textu, autorský text
Zdroj foto: Lenka Gréková