Připravte si svou osobní lékárničku na cesty do zahraničí. Jaké léky si nezapomenout přibalit?

Autor:

Ne nadarmo se říká, že by člověk měl být připravený na každou příležitost, kterou mu život přivane. Když se to týká vašeho zdraví, mělo by to být o to více důslednější. Svou osobní lékárničku byste u sebe měli mít i v případě, že necestujete na delší trasy a dny. Ostatně krabička první pomoci vám leckdy může zachránit život.

První, co byste vůbec měli udělat, je informovat se, jaké očkování je nutné mít v zemi, do které jedete. Tím se vyhnete mnoha problémům, neboť jak víte země třetího světa nejsou procházkou růžovým sadem. Stejně tak je třeba se informovat, zdali v blízkosti vašeho pobytu bude dostupná lékařská služba pro jakýkoli případ.

Nezapomeňte si také zkontrolovat platnost léků. Pokud nějaké už dávno prošly, nelitujte peněz a raději si kupte nové.

Co by do lékárničky mělo patřit

Jako první to budou určitě léky, které berete dlouhodobě. Nikdo opravdu nechce přijet do zahraničí a zjistit, že u sebe nemá své léky na srdce. Stejně tak je dobré si těchto léků vzít více, než je počet dní, které v zahraničí strávíte. Nikdy totiž nevíte, jestli se váš pobyt neprodlouží a co pak?

Jako další by vaše osobní lékárnička měla obsahovat léky proti bolesti. Zde už je široké spektrum léků, které můžete užívat. Já například všude sebou vozím Aulin, protože obyčejný Paralen mi na bolest zad nezabere. Sami sebe znáte nejlépe a tak si sbalte takový lék, o kterém víte, že vám opravdu pomůže. Na druhou stranu Paralen je vhodné použít například proti teplotě.

Léky, které si určitě přibalte, i když je zřejmě ve většině případů nevyužijete, jsou léky proti průjmu a zažívacím problémům. A zde pozor. Je rozdíl, jestli dostanete průjem v Evropě a nebo Asii. Dvě různá místa, stejně tak i bakterie jsou rozdílné. To, co vám zabírá na evropský průjem, nemusí zabírat na ten asijský. I přesto se porozhlédněte v lékárně například po Smectě, Endiaronu a nebo černému uhlí. Co se týče Imodia, na ten si dávejte pozor, neboť ten obecně průjem neléčí, jen pozastavuje funkci střev.

Léky proti alergii. Pokud o sobě víte, že máte prudkou alergickou reakci například na včelí bodnutí, určitě si nezapomeňte sebou vzít svůj Epipen, stejně tak rychle volejte záchrannou službu. Na ostatní alergie stačí léky, které sami užíváte, dle svých alergií.

Pokud se jedete opalovat k moři, určitě dáte za vděk nějakému poopalovacímu prostředku, obzvlášť pokud se spálíte. Nezapomínejte na to, že Slunce opaluje i přes mraky, spousta lidí se pak večer hrozně díví, jak je možné, že jsou spálení, když byly mraky. No co už. Přestože jste se namazali opalovacím krémem, ale i přesto jste se spálili, tak mějte při ruce vždy Panthenol. První pomoc při spáleninách. Místo ochladí i zahojí.

Co by bylo dobré sebou mít, ale …

Jedná se zejména o antibiotika. Samozřejmě, že nikdo do sebe nechce preventivně cpát antibiotika, co kdyby náhodou. Je třeba se domluvit s vaším lékařem, který vám poradí. Přeci jen jedete-li na horskou túru někde do Himalájí, kde je lékařská péče velmi omezená, je vhodné si nějaká antibiotika přibalit sebou. Možná je ani nevyužijete, ale možná se vám budou hodit víc než dřív.

Další léky, které jsou na zvážení, jsou ty potřebné k uvolnění. Například máte-li stres z cestování autem, nebo letadlem. Do této škály patří léky jako je Lexaurin, Diazepan a jiné. Zde je opravdu na uvážení vašeho lékaře, zda-li tyto léky opravdu potřebujete, protože oba medikamenty mají mnoho nežádoucích vedlejších účinků.

V dnešním článku jsem shrnula jen pár základních léků, které by bylo vhodné zařadit do vaší osobní cestovní lékárničky. Samozřejmě potřebujete-li i jiné, které nejsou zde napsané, určitě si je vemte. Není v mých silách vás seznámit se všemi možnými léky a jejich účinky. Vždy se primárně řiďte selským rozumem a doporučením vašeho lékaře. Nikdy do zemí, ve kterých jste ještě nebyli, nejezděte bez medikamentů. Vždy je lepší nějaké mít u sebe, než pak řešit problém jejich nedostupnosti. Nezapomínejte, že to nejcennější, co máte je vaše zdraví a podle toho se chovejte.

Zdroj foto: pixabay
Zdroj info: vlastní zkušenost, Decathlon, Dr. Max