Projekt Na kole jen s přilbou rozjíždí jedenáctou sezónu

Autor:

Foto: Pixabay, zdroj: Bezpečně na silnicích

Jízdní kolo se kvůli pandemii stalo už druhým rokem téměř nedostatkovým zbožím. Doba a některá omezení spoustu lidí přiměla k tomu, aby na kole začali trávit více volného času.

Velký zájem o cykloturistiku se čeká i letos. Vzhledem k tomu, že cyklisté patří mezi skupinu nejzranitelnějších účastníků na silnicích, měli by si uvědomovat možné následky nebo nebezpečí, která na ně v provozu číhají. Na svoji jedenáctou sezónu se proto chystá celorepublikový projekt Na kole jen s přilbou.

V roce 2020 v celé zemi vyhasly životy 40 cyklistů, o 4 více než v roce předchozím. Těžce zraněno bylo 276 dalších, což znamenalo meziročně o 33 vážných úrazů cyklistů méně. Nejvíce usmrcených bylo ve věkové kategorii 65 až 74 let. „Při pádu cyklisty je nejohroženější částí těla hlava. To základní, co můžeme pro své zdraví udělat, je právě ochranná přilba. Ačkoliv je povinná do 18 let, data ukazují, že by bez ní neměly vyjíždět ani starší ročníky. V posledních deseti letech si nejvíce obětí mezi cyklisty vyžádala věková skupina mezi 55 až 64 lety, celkem 116. Starší generace cyklistů často nepoužívá ochranné pomůcky, protože na ně není zvyklá. Je to špatně, vyrazit na kolo bez přilby není dobrý nápad,“ varuje Jan Polák, ředitel Týmu silniční bezpečnosti.

Zasahuje i horská služba

S nehodami cyklistů a koloběžkářů se potýká i Horská služba, které každoročně počty zásahů v letní sezóně narůstají a nevyhýbají se žádné oblasti. „Vloni jsme zasahovali u 950 nehod cyklistů, což je nárůst oproti předchozímu roku o 169 případů. Naši pomoc potřebovali i jezdci na koloběžkách, takových nehod evidujeme 212,“ říká René Mašín, náčelník Horské služby ČR. Podle něj by při výjezdu do hor měla být pro každého cyklistu samozřejmostí ochranná přilba. „Jízda v horách je náročnější, cyklista by měl vždy zvolit trasu s ohledem na jeho schopnosti,“ upozorňuje dále Mašín.

Preventivní akce jsou žádoucí

Projekt Na kole jen s přilbou již jedenáct let pomáhá chránit zdraví i životy cyklistů. Jeho snahou je přesvědčit cyklisty, koloběžkáře i jezdce na elektro verzích, aby se pohybovali podle zásad bezpečné jízdy a používali ochranné prvky. I proto se k preventivní akci tradičně připojí Policie ČR. „Předpokládáme, že stejně jako vloni bude mnoho Čechů trávit dovolenou v tuzemsku, kde jsou pro cykloturistiku ideální podmínky. Proto opět budeme připomínat základní preventivní pravidla a upozorňovat na nejčastější chyby, kterých se cyklisté dopouštějí. Apelovat chceme mimo jiné na dospělé, aby také oni při jízdě na kole nebo koloběžce automaticky chránili své zdraví přilbou,“ informuje Zuzana Pidrmanová, vedoucí oddělení prevence Policejního prezidia ČR.

S projektem se nejen cyklisté, ale i široká veřejnost může setkat ve městech i na horách po celém Česku. Díky cyklohlídkám se lidé přímo v terénu dozvědí užitečné informace a stanoviště přitom mohou využít i k odpočinku. „Ukážeme jim, jak správně nasadit ochrannou přilbu, jaká pravidla dodržovat, jak pečovat o jízdní kolo nebo jak být viditelný. Těšíme se na všechny bez ohledu věku i zkušeností,“ uzavírá Markéta Novotná z Týmu silniční bezpečnosti.

Zdroj informací: Na kole s přilbou, BESIP
Zdroj foto: Pixabay