Saunování aneb Který typ sauny prospívá nejvíce zdraví

Autor:

Foto: Pixabay

Jakmile propadnete saunování, je těžké si jej odepřít. Pravdou je, že kromě dokonalého relaxu a duševního odpočinku, přináší návštěva saun i řadu zdravotních benefitů. Jaké typy saun rozlišujeme a jak prospívají našemu zdraví?

Finská sauna

Původní typ sauny, který pochází jak jinak než z Finska, je obyvateli severoevropské země považován doslova za národní dědictví. Vznik saun historici odhadují již 7 tisíc let před naším letopočtem. Od roku 2020 najdeme „saunu“ dokonce na seznamu Nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Původně se jednalo o malé, samostatné, dřevěné stavby, které dodnes najdeme nejen ve Skandinávii ale například i v Rusku. V našich zeměpisných podmínkách se většinou setkáme se saunami vestavěnými. Finskou saunu poznáte podle typických dřevěných lavic a dřevěného obložení. Teplota se zde pohybuje mezi 85 až 95 stupni Celsia. Typická je i nízká vlhkost pohybující se mezi 10 až 20 procenty. Vysoká teplota pomáhá z těla vyplavit toxiny, posílit imunitu a poradí si i s tzv. syndromem studených nohou. Suchý horký vzduch a následné ochlazení ve studené vodě má blahodárný vliv na krevní oběh a výživu svalů.

Finská sauna ale rozhodně není vhodná pro každého, vyvarovat by se jí měli lidé bojující s vysokým krevním tlakem, trpící onemocněním jater nebo ledvin. Vhodná není ani pro těhotné ženy nebo pro ty, které trápí celkové vyčerpání.

Sauna s parním nárazem

Typ sauny, jejímž největším benefitem pro naše zdraví je zlepšení termoregulace, je v podstatě obdobou sauny finské. Rozdíl najdeme v tom, že jsou v pravidelných časových intervalech vytvářeny tepelné vlny za pomocí polití žhavých kamenů vodou a vzniklé teplo je následně rozfoukáno do prostoru. Teplota je zde o něco nižší, pohybuje se mezi 80 až 90 stupni Celsia, vlhkost pak dosahuje 10 až 30 %.

Tropická sauna

Tato sauna je ideální pro ty, kteří nesnesou extrémní teploty klasické sauny, ale zároveň si chtějí užít relax, který saunování nabízí. Nižší teplota, která se zde pohybuje kolem 70 stupňů, je kompenzována zvýšenou vlhkostí, která je mezi 50 až 60 %. Svůj přívlastek získala díky tropickému klimatu, který evokuje. Pomoci může při léčbě revmatu, svalových křečích a dýchacích problémech včetně astmatu.

Parní lázeň

Častým typem sauny v našich podmínkách je i parní sauna. Ta díky vlhkosti 90 až 100 % a teplotě mezi 40 až 50 stupni Celsia, pomáhá zejména při dýchacích potížích. Oblíbená je však i díky tomu, že pomáhá v boji proti stárnutí pokožky a kožním problémům.

Herbal sauna

Tento typ je dokonalou kombinací saunování a aromaterapie. Při teplotě kolem 45 stupňů Celsia a vlhkosti srovnatelné s finskou saunou se můžete těšit zejména na benefity v podobě uvolnění dýchacích cest. Výhodou herbal saun je, že na rozdíl od saun s vysokou teplotou, nevysušují pokožku, ani vlasy.

Infrasauna

Jedná se o dřevem vykládanou kabinu, jejíž nedílnou součástí jsou zářiče produkující infračervené záření, které je schopné se dostat až několik centimetrů pod kůži, a tak poskytnout celkové prohřátí svalů. Díky nižší teplotě mezi 45 až 60 stupni, je vhodná pro všechny, kteří neholdují klasickému saunování nebo jim naopak vadí zvýšená vlhkost v parních lázních nebo biosauně. Technickým bonusem infrasauny je, že se vyhřeje do 15 minut, tím si ostatně získala řadu příznivců.

Zdroj informací: Vše o saunování, Relax Days
Zdroj foto: Pixabay