Průvodce Prahou: Co se dá navštívit zadarmo

Autor:

Rozhodnete-li se navštívit v Praze všechny památky, výlet se velmi rychle prodraží. Naštěstí ne všude musíte platit vstupné.

Někdy záleží i na vhodném načasování – ať už jde o různé dny otevřených dveří nebo o návštěvu mimo hlavní sezonu. Pojďme se podívat na ta nejzajímavější místa v Praze, kam se podíváte zadarmo.

Památky

Volně přístupné jsou venkovní prostory Pražského hradu a vstupenku nepotřebujete ani do Katedrály sv. Víta – část katedrály hned u vchodu je volně přístupná. Populární Zlatá ulička je přes den součástí placené zóny, po skončení návštěvních hodin je ale volně přístupná. Jednotlivé domky už jsou sice zavřené, ale na pohled jsou krásné i zvenku. Volně přístupná je i světoznámá socha Pražského Jezulátka v kostele Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Jen o kousek dál se nachází krásná barokní zahrada v areálu Valdštejnského paláce. Samotný palác patří Senátu České Republiky, a je zdarma přístupný každou sobotu od dubna do října.

Zcela zdarma je i zajímavá expozice České národní banky Lidé a peníze – na tu je ale potřeba si předem rezervovat termín. Spousta dalších památek je zdarma přístupná během dnů otevřených dveří, typicky ve státní svátky. 28.9. bude například přístupná Strakova akademie, sídlo české vlády, 1.10. nás čeká den otevřených dveří v Kramářově vile a 28.10. pak Lichtenštejnský palác na pražské Kampě.

Muzea a galerie

Objevováním různých pražských galerií můžete strávit klidně několik dní, spousta z nich je navíc zdarma přístupná. Populární je Galerie Rudolfinum, která pořádá nejrůznější výstavy (většinou) moderního umění. Zdarma se můžete dostat i do Národní galerie, volné vstupy na některé expozice pořádá na výročí svého založení – tedy v únoru – a taky během státních svátků. V roce 2022 tak máte možnost ještě 28.10. nebo 17.11.

Fanoušci architektury mohou zavítat do CAMPu, tedy Centra architektury a městského plánování. Ta pravidelně pořádá výstavy týkající se jak současné pražské architektury, tak hlavně té budoucí. Svou vlastní, veřejně přístupnou, galerii má i Česká Spořitelna nebo Kooperativa. Obě nabízí to nejlepší z uměleckých sbírek, které byly součástí jejich historických poboček. Na Starém Městě se nachází Galerie Lapidárium, jejíž stálou expozici tvoří sochy od významných barokních sochařů. Tu pak doplňují výstavy současného výtvarného umění a vstup je vždy zdarma.

V pražských Kbelích vzniklo v roce 1968 letecké muzeum, zřízené v areálu historického vojenského letiště Praha – Kbely. Svou kvalitou i počtem exemplářů patří mezi největší letecká muzea v Evropě. Muzeum je otevřeno každý rok od května do října a vstup zdarma je v celém areálu. Zdarma je možné navštívit i Národní památník hrdinů heydrichiády v Resslově ulici. V roce 2018 vzniklo v suterénu hotelu Legie Muzeum československých legií s expozicí zaměřenou na první odboj. Fanoušky různých technologií potěší plynárenské muzeum v budově Pražské plynárenské v Michli, Muzeum pražského vodárenství umístěné v Podolské vodárně nebo Technické a dokumentační muzeum PRE, zaměřené na historii výroby a distribuce elektřiny v Praze.

Zahrady a ZOO

Na jihu Prahy v Malé Chuchli se schovává lesní minizoo provozovaná Lesy hlavního města Prahy. K vidění jsou tu zvířata známá z českých lesů – srnky, divoká prasata, lišky, daňci nebo sovy. Další menší zoo koutky najdeme i v Hostivaři, Kunraticích nebo Kamýku. Kousek od rušného Anděla se nachází Stanice přírodovědců, která kromě množství rostlin nabízí k vidění i některá exotická zvířata – hady, varany nebo třeba krokodýla.

Volně přístupná je mimo sezónu (od listopadu do března) i Botanická zahrada v Troji, konkrétně její venkovní expozice. Zdarma po celý rok jsou přístupné venkovní areály Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. A poslední tip je možná trochu morbidní, ale Praha má i spoustu krásných hřbitovů. Za zmínku stojí určitě ten na Vyšehradě, na kterém se nachází hroby mnoha významných českých umělců nebo Židovské hřbitovy v Olšanech s hrobem Franze Kafky. Velmi populární je i Malostranský hřbitov na Smíchově, kvůli svému stavu sice není běžné přístupný, ale pravidelně se na něj (i na další pražské hřbitovy) pořádají komentované prohlídky.

Zdroj informací: dle zjištění autorky textu
Zdroj foto: Pixabay