Průvodce Prahou: Kam zajít na zmrzlinu

Autor:

Léto a zmrzlina patří neodmyslitelně k sobě. V hlavním městě můžete na zmrzlinářství narazit na každém rohu, ne všechna ale za to opravdu stojí.

Tentokrát se v průvodci Prahou podíváme na pražská zmrzlinářství. Vybírali jsme zejména podle recenzí na Google nebo podle doporučení našich kamarádů. Následně jsme zvolili podniky, které se nám nejvíce líbili a do těch následně zavítali. Hodnotili jsme přístup personálu, nabídku příchutí, cenu i celkové prostředí. Jak to dopadlo, o tom si můžete přečíst níže.

Puro Gelato

Toto zmrzlinářství naleznete hned u tramvajové zastávky Výtoň. Široko daleko není jiné, a tak bohužel musíte obzvlášť v létě – na večer či o víkendu – vystát nekonečnou frontu. To je jedna z negativních věcí, které se nám na podniku nelíbili. Místa uvnitř před kasou není příliš, takže se tam mačkáte s jinými lidmi a času na rozmyšlenou, co si dáte za příchuť, také není mnoho, protože se za vámi tlačí další zákazníci.

V době návštěvy byla u pokladny jedna prodejkyně, tudíž jsme čekali i na obsloužení. Nicméně, abychom jen nehanili. Prostředí je hezké a čisté, je tu také spousta míst k sezení a kromě zmrzliny si můžete objednat několik druhů kávy, alkoholické nápoje a nebo ochutnat i sladké dezerty. Co se týká zmrzliny, tak tu si můžete dát do kornoutku nebo misky. Platí se za porce. Jedna porce vyjde na 60 korun a lze si zvolit dvě příchutě. Těch mají opravdu požehnaně a zdá se mi, že od mé poslední návštěvy před dvěma lety přibyl další box s novými druhy. Pozitivní je, že většina z nich je veganských. Vybere si opravdu každý, ačkoli ty úplně netradiční příchutě jako je třeba rýžová, zde nenajdete.

Já jsem si dala citrónovou se zázvorem a partner dračí ovoce s čokoládou. K hodnocení mé zmrzliny bych uvedla, že na jeden kopeček je toho zázvoru až moc. Po čase jezení totiž necítíte už nic jiného než zázvor. Co se týká čokolády, tak ta byla vynikající. Jen dračí ovoce by mohlo mít výraznější chuť.

Amato u Itala

V ulici Vodičkova 4 se nachází tato spíše skrytá svatyně zmrzliny. Podnik je nenápadný a možná proto není uvnitř ani hromada lidí. Při vstupu vás okamžitě zdraví obsluha. Příchutě zmrzlin jsou rozděleny do dvou stran podél pultu a v každé nádobě najdete jiný druh. Sama jsem měla problém s tím, jakou zmrzlinu si vyberu. Stejně jako v Puro Gelato se zde objednávají porce. Jedna je za 55 korun ( + si lze zvolit dvě příchutě) a navíc kromě kelímku či kornoutu si můžete nechat zmrzlinu polít bílou nebo hnědou čokoládou. To jsme tentokrát nezkoušeli, ale příště určitě ano. Samotnou by mě zajímalo, jak chutná.

Já jsem si nakonec po dlouhém rozmýšlení dala Lotus sušenku a kokos. Partner si dal rovněž Lotus, ale s čokoládou. A teď pozor, kdo miluje karamelové sušenky Lotus, tomu se po prvním soustu zastaví srdce. Ta chuť je 100% identická jako byste se právě zakousli do té sušenky. Během okamžiku jste na této příchuti závislí a chcete ještě. To se mi dlouho u žádné zmrzliny nestalo. Kromě Lotusky jsem si všimla, že mají ještě Raffaelo a Oreo. Příště vidím svou volbu jasně!

Co se týká druhé příchutě, tedy té kokosové, překvapilo mě, jak autenticky chutnala. Dokonce se v ní nacházel strouhaný kokos. Partnerovo pocity z čokoládové byly trochu rozpačité. Říkal, že by mu nevadilo, kdyby byla trochu více hořká, ale i on si zmrzlinu z karamelových sušenek doslova zamiloval! Za tu cenu parádní výkon. Určitě se sem zase někdy vrátíme.

Rollie

Kdo z vás někdy zavítal na festival či jinou podobnou akci, jistě si všiml maličkého stánku s rolovanou zmrzlinou. Přesně takový teď můžete navštívit v kamenné pobočce, která se nachází ve vnitrobloku v ulici Národní. Prodejna je opravdu maličká a ve dvou jsme měli co dělat, abychom si vzájemně nešlapali na nohy. Nicméně vše vypadalo čistě a udržovaně. Zvolit si můžete buď z předem namíchaných příchutí, které jsou pověšeny na zdi jako obrazy a nebo si navolit vlastní. Velikost jsme zvolili malou o třech rolkách a úplně to stačilo.

Partner si dal Oreo-Banana split s karamelovou polevou a jak název napovídá základem byl banán a sušenky Oreo. Já jsem zvolila vlastní kombinaci, která se skládala z manga a Raffaelo kuliček. Celé to funguje tak, že si zvolíte velikost a příchuť. Pokud si chcete sami namíchat obsah, pak si vybíráte z následujících položek: velikost (malá 79 korun, velká 99 korun, taco 29 korun), základ (smetana, která může být i veganská), dvě příchutě (podle obrázků) a nakonec lze zvolit ještě polevu.

Jakmile si vyberete příchutě, slečna přímo před vámi začne na zmrzlině pracovat. Když je hotovo, rozprostře vše do rovné plochy a následně roluje rolky. Abych pravdu řekla, trochu hůře se zmrzlina konzumuje, neboť ji dostanete do kelímku s lžičkou. Z kelímku vám ale rolky vyčuhují, a tak se při jezení asi trochu zamažete. Nicméně, jak takové po „domácku“ dělané zmrzliny chutnají? Partner si rolovanou zmrzlinu pochvaloval. Ta moje nebyla vyloženě špatná, ale měla jsem zvolit spíše výraznější ovoce. Jinak hodnotíme na jedničku.

Bistro da Matylda

Poslední místo, kam jsme zavítali se nachází na Náplavce, přesněji na Masarykovo nábřeží, naproti ukotvené lodi Matylda. Z tohoto místa máme velmi rozporuplné pocity, neboť v recenzích si lidé zmrzlinu pochvalovali, ale realita byla trochu někde jinde. Na výběr mají dvě příchutě a jedná se o točenou zmrzlinu. Porce za 45 korun. Tentokrát jsme vzali jen jednu a to jahodovou příchuť. Já jsem si na spláchnutí dala pivo Budvar za 52 korun.

Obsluhoval nás celkem sympatický pán a po zaplacení jsme si sedli na lavičku hned vedle okénka. Jak chutnala zmrzlina? Jako nouzovka asi dobrý, ale poté co jsme ochutnali předchozí varianty na jiných místech, jsme byli tímto výtvorem trochu zklamaní. Partner točenou zmrzlinu popsal slovy: „chutná to jako točené Calippo„. Inu ne vždy se zadaří, a tak si koupil raději pivo a byli jsme oba spokojení.

Zdroj informací: Autorský text, zjištění autora přímo na místě
Foto: Michaela Rubešová