Pula Arena je pravděpodobně nejzachovalejší římský amfiteátr na světě

Autor:

Ze všech civilizací, které měly vliv na svět, se jen málokdo může srovnávat s římskou civilizací pro její trvalý odkaz až do 21. století.

Jedním ze symbolů mocné římské říše je Koloseum. Jedná se o téměř 2000 let starý amfiteátr v Římě. Tato historická památka však není příliš v dobrém stavu. V současné době se nedá ani opravit do původní podoby. Více než dvě třetiny stavby jsou totiž pryč. Nicméně, toto římské koloseum není jediné na světě. Můžete se vydat například do Tuniska a navštívit slavné koloseum El-Jem, nebo vyrazit trochu blíže a to rovnou do turisticky oblíbeného Chorvatska. Zde se nachází nejzachovalejší amfiteátr na světě – Pula Arena.

Nejasná historie stavby

Přesné datum, kdy byla aréna postavena se nezná, ale historikové odhadují, že stavba měla být dokončena před otevřením arény v Římě, tedy před 70. rokem našeho letopočtu. Císař Augustus se významně podílel na založení amfiteátru, ten byl ze začátku pouze dřevěný a až později, za vlády jiných císařů získával nynější podobu. V roce 79 našeho letopočtu už probíhaly gladiátorské boje a plně dokončen byl v roce 81 pod dohledem císaře Tita.

Amfiteátr se zachoval po celém obvodu, včetně čtyř věží. V nich bylo schované dřevěné schodiště, kterým se stoupalo do horních pater. Nahoře se také nacházela nádrž, která sbírala dešťovou vodu. Ta pak tekla do fontány a ochlazovala diváky. Ve zdejší aréně probíhaly rovněž kruté gladiátorské boje.

Pulské koloseum v současnosti

Gladiátoři z arény dávno zmizeli a vystřídaly je různé kulturní akce jako jsou koncerty vážné i moderní hudby a vojenské ceremonie. Dokonce se zde koná každoročně v létě nejslavnější filmový festival v Chorvatsku – Pula Film Festival. Kapacita amfiteátru je sedm tisíc míst, dalších tisíce míst na stání se dříve nacházelo na kamenných terasách po obvodu.

A přestože se stavba nachází uprostřed města, není překvapivě tak přeplněná turisty jako právě římské koloseum. Turisté si samozřejmě mohou arénu prozkoumat dle libosti, například prohlédnout si zachované chodby, kudy kdysi gladiátoři chodili na smrt. Vstupné činí 220 korun a děti to mají za polovinu.

Zdroj informací: The Travel, Tourism Office Pula, Wikipedie
Foto: Pixabay