Začíná podzim v Trentinu. Vydejte se prozkoumat přírodu zdejších hor

Autor:

Děti jste usadili do školních lavic a další dovolená v nedohlednu? Letní pohodu a okurkovou sezónu už vystřídal zářijový shon a provoz.

Chce to naplánovat hned další relax. Naštěstí podzim nabízí hned několik státních svátku, které přímo zvou k objevování a odpočinku. Co takhle strávit některý ze zářijových nebo říjnových víkendů ve stále otevřených horských chatách nebo při procházkách po vysokohorských stezkách v tichu a překrásných barvách podzimu?

Podzim na horách je zahalen do ticha, které obklopuje údolí, rozcestí, stěny a jen čas od času ho naruší hvizd svišťů nebo řev jelenů nebo zvuk větru. Dělá společnost těm, kteří chodí po stezkách vedoucím k četným horským chatám, jež prodlužují svou otevírací dobu až do konce října, abyste si mohli užívat toto krásné období ve vysoké nadmořské výšce, s východy a západy slunce, které vykouzlí krásné barvy na kamenech a na travnatých kobercích na svěžím vzduchu.

Na horských chatách plných chutí ve Val di Fassa Nic vám nedodá větší pocit tepla než krb v horské chatě, kde jsou turisté vždy vítáni. Na podzim, aby si všichni přišli na své, je zde připravena akce „Horské chaty plné chutí Val di Fassa“: od 17. září do 2. října nabídnou tyto objekty menu plné lokálních surovin, které je projevem místní gastronomické tradice. I v tomto období se na pohodlně dostanete díky četným lyžařským vlekům, které jsou stále v provozu.

Treking na podzim

Barvy podzimu rozzáří lesy údolí Val di Cembra, kde procházíte po stezkách kolem jezera Santo di Cembra. Odtud začíná snadný výlet přímo k chatě Potzmauer v lesích nad vesnicí Grumes, kam se dostanete po večerním treku zakončeném typickou trentinskou večeří. Val Canali, na úpatí Pale di San Martino, je jedním z nejslavnějších údolí skupiny Dolomit, které lze objevit po okružní trase přes široké louky. Začíná se od parkoviště Fosna a projdete vesnicemi s několika typickými venkovskými chatami zvanými „casere“ a typickými stodolami zvanými „tabiadi“.

Cesta 731 vás pak přes ukazatele dovede až na Ronzské mýtiny. Ledro Trek obsahuje dvě okružní trasy, které obcházejí jezero Ledro a nabízejí skutečně vzrušující výhledy. Obě trasy jsou schůdné prakticky po celý rok. Ledro Trek Low je 19 km dlouhý trek, který lze zvládnout za den a který vede po stezkách v bezprostřední blízkosti jezera a nabízí nádherné výhledy. Dotýká se přitom historického centra Pieve, Madonnina di Besta, Palafitte Museum a Ledro Land Art.

Ledro Trek Medium je dvoudenní trek po středohorských stezkách s výhledem na jezero, dotýká se Monte Cocca, svatyně Madonna delle Ferle i pastvin Sant’Anna. V pohoří Adamello, abyste si užili pestrost podzimních barev, se můžete projít směrem k horské chatě San Giuliano. Užijete si výhled na dvě malá jezera přímo před masivem Presanella. Pro návrat na parkoviště Malga Campo se doporučuje pokračovat k Bocchetta dell’acqua fredda a odtud sestoupit směrem k jezírku Vacarsa, Malga Campostril a nakonec k parkovišti.

Ve Val di Sole vede okružní trasa kolem vodopádů Saènt ve Val di Rabbi, jednom z ikonických míst národního parku Stelvio. Po třech kilometrech za vesničkou Piazzola, se vydejte pěšky do Malga Stablasolo, ideální místo na svačinu. Po cestě uvidíte dva vodopády. Pokračujete dál a dostanete se k návštěvnickému centru národního parku Stelvio věnovaného svišťům a zase zpět do Malga Stablasolo. Horské chaty v okolí Monte Roèn ve Val di Non jsou dalším doporučeným cílem o podzimních víkendech. Nejprve dorazíte k Mezzavia Refuge a po střídavě strmých a méně svažitých úsecích opustíte les na mýtině, kde se tyčí Malga di Romeno.

Poslední úsek, který stoupá na vrchol Monte Roèn, je strmější, ale úsilí je odměněné nádherným výhledem. Ti, kteří milují procházky ponořené do ticha, mohou vylézt z Andala mezi jehličnatými lesy na pastvinu Malga Spora, blízko věží východní části pohoří Brenta. Poté vás čeká úsek po několika panoramatických římsách k prameni Fontana Fredda. Staletým modřínovým lesem vyjdete na rovinaté pastviny, které předcházejí povodí Malga Spora obývané skupinami svišťů.

Zdroj info: Travel Advance
Foto: Travel Advance