Rakousko: Podmínky pro vstup do země

Autor:

Chystáte se vyrazit na lyžovačku do Alp nebo chcete vyrazit jen na víkend k rakouským jezerům? Tak či tak, byste měli být informováni o dodržování pravidel v zemi, kam se chystáte.

Vždy je lepší být připraven, než zaskočen tím, co se po vás na hranicích nebo v ubytování bude chtít. Dané informace jsou aktuální k 18. lednu, je tedy možné, že se později budou měnit. V takovém případě bude článek aktualizován.

Překročení hranic

Hranice jsou volné, ale bývají na nich namátkové kontroly. Ten, kdo se chystá tedy jakýmkoli způsobem překročit hranice Rakouska, musí být očkovaný nebo po prodělání koranaviru, ale spolu s tím mít i negativní výsledek PCR testu, který není starší 72 hodin. Platí tu pravidlo 2G. Ale pozor, pokud jste si nechali píchnout posilující látku (tedy 3. vakcínu), pak se vás povinnost předložení testu netýká. Výjimku mají také osoby, které covid prodělali v posledních 90 dnech (je potřeba mít lékařské potvrzení), zároveň u takových lidí propukly příznaky minimálně před 14 dni a více jak 2 dny netrpí žádnými příznaky – ani oni nemusí mít test.

Rakousko uznává veškeré očkovací látky, které jsou v Česku platné. Cestovatelé, kteří vyráží za dobrodružstvím a nemají třetí dávku, musí tedy počítat s PCR testem (v angličtině). Antigenní test se neuznává a využít jej mohou pouze pendleři. Povinnost vyplnit příjezdový formulář mají všichni, kteří se neprokáží třetí dávkou nebo nemají PCR test, případně doklad o prodělání nemoci.

Pravidla v místě pobytu

Platí zde podobné podmínky jako u nás – v hromadné dopravě a v uzavřených budovách je nutné nosit respirátor. V hotelech je možné se ubytovat pouze v režimu 2G. Tento režim platí i pro obchody, vyjma těch se základním zbožím a v lékárnách. Restaurace je možné navštívit po předchozí registraci a prokázáním se jedním z dokladů z režimu 2G.

Pokud je žena těhotná nebo člověk, který kvůli zdravotnímu stavu nemůže být očkován, pak oba mají možnost se prokázat PCR testem (platí 72 hodin). U sebe však musí mít potvrzení o nemožnosti se očkovat od lékaře a to v cizím jazyce.

Cestovní pojištění

Pro všechny možné i nemožné scénáře je vhodné uzavřít cestovní pojištění, které se vztahuje i na koronavirus. V některých případech je totiž možné osobu převést do její vlasti, avšak tyto náklady mohou být vysoké, proto je vhodné, a přímo se doporučuje, mít pojištění na covid zřízené. Hodí se i pro případ, že byste v Rakousku museli zůstat a překonat karanténu nebo následky nemoci tam. Nicméně, pokud je úředně nařízeno zůstat ve speciálním zařízení, pak pobyt v karanténě plně hradí rakouský stát.

Před cestou je vhodné zkontrolovat aktualní stav pravidel přímo na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Zdroj informací: Covid Portál
Zdroj foto: Pixabay