Reknihy budou pomáhat lidem bez domova

Autor:

Reknihy, jejichž cílem je dostat co největší množství již přečtených knih znovu do oběhu, se tentokrát na své cestě spojily s pražským magistrátem.

Na pravidelné bázi budou svážet knihy z vybraných pražských sběrných dvorů v obdobném modelu, jako je tomu v případě jejich ReTour, s tím rozdílem, že do sběrného dvora, kde je umístěn re-use point, lze nosit knihy bez nutnosti přihlášení. Re-use point je místo, kde mohou Pražané uložit předměty, které již nevyužijí, ale někomu ještě poslouží a lze zde nechat také knihy. Reknihy samy si pak prostřednictvím Cargo bajkerů pod záštitou firmy 4Avs nechají knihy dopravit na svou pobočku, zkontrolují stav a nabídnou je na e-shopu k prodeji. Praha však tuto spolupráci nenavázala z důvodu zisku. Celá provize poputuje rovnou na konto projektu Přestupní stanice, který vytváří pracovní místa pro lidi bez domova.

Těší nás, že magistrát pro spolupráci oslovil právě nás. Stejně tak jako my se totiž snaží bojovat za udržitelnější způsob života – aby se tolik neplýtvalo a nevyhazovalo. Navíc celou část výdělku Praha věnuje na společensky prospěšný projekt. Mám z celé spolupráce ohromnou radost a to i proto, že se nám také podařilo domluvit se na svážení knih k prodeji s Cargo bajkery. Díky tomu je tak i logistická část mnohem ekologičtější,” říká zakladatel a CEO Reknih Tadeáš Kula.

Tři místa, kam lze knihy donést

Pro spolupráci s Reknihami vybral magistrát tři pražské sběrné dvory, kde jsou umístěny re-use pointy. Konkrétně ve Vysočanech, v Horních Počernicích a na Spořilově. Lidé tak mohou knihy, které již přečetli, práší se na ně na policích a chtěli by se o ně podělit, kdykoliv v rámci otevíracích hodin donést či dovézt do re-use pointu. Následně si je Reknihy prostřednictvím Cargo bajkerů nechají dopravit na adresu pobočky, zkontrolují zda splňují podmínky pro přijetí a zařadí je do prodeje. 50% provizi získanou za prodej knih nechává Pražský magistrát zasílat Reknihami přímo na účet neziskové společnosti Přestupní stanice. Ta pomáhá lidem bez domova s hledáním práce a sama místa vytváří. Finance pak budou na účet projektu průběžně vypláceny.

Udržitelné knihkupectví volí udržitelné cesty

Svoz knih z re-use pointů na sběrných dvorech probíhá kompletně pod taktovkou Reknih. A protože celý projekt stojí na udržitelných pilířích, tentokrát v Reknihách zvolili spolupráci s pražskou firmou 4Avs, s Cargo bajkery, kteří pro převoz balíků využívají kolo s prostorem na náklad. Reknihy aktivně vyhledávají další a další možnosti, jak udělat svůj byznys šetrnější k přírodě.

Zdroj info: Reknihy – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay