Retro destinace, které jsou oblíbené u cestovatelů i dnes

Autor:

Dnes máme neomezené možnosti cestování – tedy měli jsme, než přišla korona. Nicméně nebylo problém se rozhodnout a za pár dní jsme mohli být na druhém konci světa, aniž by nás to zruinovalo. Jak to bývalo dřív, když lidé měli jen omezené možnosti, kam vycestovat? Na to se podíváme dnes a věříme, že se i vy zamilujete do kousku místa, které bylo dřív pro naše rodiče a prarodiče samozřejmostí. Nemusíte se bát, že by se na oblíbených destinacích zastavil čas, dnes už se doba změnila i na nich, nebo je to jinak?

Rujana

Každý chtěl v létě k moři, ne každý si to ale mohl dovolit. Ten, kdo měl štěstí mohl vyrazit například na sever Německa. Teploty tu sice nedosahovaly takových výší jako v jižních oblastech, ale za to jste měli zaručeno, že uvidíte moře, neb za socialismu bylo opravdu cestování velmi omezené, pokud jste teda zrovna nebyli slavná osobnost, pak pohyb po zahraničí byl přeci jen trochu jednoduší. Ani dnes se tam zřejmě nebudete rochnit celý den, neboť moře bývá opravdu studené. Můžete se věnovat jiným činnostem, jako je třeba stavění hradů z písku nebo cyklistice. Velkým plusem je také to, že se to tu nehemží dalšími tisíci turistů, můžete si tak užít pohodu a klid, aniž byste hledali svůj centimetr místa. Potěší i ikonické zábrany proti větru, do kterých se můžete schovat před sluncem, lepší než ležet na ručníku, ne?

Balaton

Usmažte řízky, vyrážíme na cestu. Nejednalo se sice o moře, ale svými rozměry dokázal Balaton klamat. Přeci jen jedná se o největší sladkovodní plochu v Evropě. Při troše představivosti jste si mohli připadat právě jako u moře. Písečné pláže, jezero plné jacht a sem tam se díky nim objevila i vlnka. Jezdilo se sem převážně pod stan a tak byla zajištěna i dávka dobrodružství a strašidelných historek u táborového ohně. Dnes už se na Balaton trochu zapomíná, neboť lidé jezdí převážně jen do Budapešti a jiných lázeňských měst. Co takhle trochu zavzpomínat? Z Balatonu se stalo krásné místo, které není ani tak drahé, přesto zde najdete mnoho pěkných hotelů a různých atrakcí na vyžití. V létě se budete moci vykoupat, protože teplota vody často atakuje třicítku. Jen ty řízky asi nechte doma.

Bibione

Dobře, nutno podotknout, že tato letní destinace nám Čechům utkvěla v paměti asi nejdéle. Stále se do ní vracíme a ještě tomu tak pár desítek let asi bude. Je třeba také upozornit, že je to jedno z těch míst, které zamrzlo v 90. letech. Kdo nebyl v Bibione, jako by nebyl. Dlouhá téměř až osmi kilometrová písečná pláž byla stěžejním místem pro naše dovolené. Zde jsme marně hledali místo na postavení slunečníku a ručníků, neboť místo bylo velmi oblíbené a tak není divu, že jste tu mohli opravdu potkat tisíce jiných lidí. Stejně tak jste si tu zrovna moc soukromí neužili, ale mohli jste říct, že jste byli u moře. Občas se nebylo kam schovat před ostrými slunečními paprsky a tak se opustila pláž a šlo se na procházku podél moře. Mohli jste si koupit levnou pizzu a nebo si dopřát hromady zmrzliny.

Foto: Pixabay
Zdroj: Invia – tisková zpráva