Saab v USA otevírá nový výrobní závod v rámci programu cvičného letounu T-7A Red Hawk

Autor:

Společnost Saab oznámila otevření nového výrobního závodu ve městě West Lafayette v Indianě v USA.

Závod bude sloužit k výrobě záďové části draku cvičného letounu T-7A Red Hawk. Pro fázi letových zkoušek programu T-7A dodal Saab ze Švédska již třetí zadní část draku.

Nový závod ve West Lafayette je pro společnost Saab základnou pro další expanzi v rámci amerického leteckého průmyslu. Závod zahájí své fungování jako místo výroby zádní části draku cvičného letounu T-7A Red Hawk. Dále se zde bude rozvíjet výzkum a vývoj v oblasti autonomních řešení, umělé inteligence a pokročilé výroby.

Otevření této továrny představuje pro Saab historický okamžik. Tento závod vybavený špičkovými technologiemi a nárůst počtu jeho zaměstnanců jsou výsledkem pokračujících investic společnosti Saab ve Spojených státech. Tak jako je posláním programu T-7A Red Hawk připravit příští generaci pilotů stíhacích a bombardovacích letadel, my se budeme těšit na výchovu příští generace leteckých inženýrů a dalších kvalifikovaných zaměstnanců,“ řekl předseda představenstva a generální ředitel společnosti Saab Micael Johansson.
Saab očekává, že do roku 2027 v tomto závodě zaměstná více než 300 lidí včetně techniků, inženýrů, systémových administrátorů a dalších. Závod ve West Lafayette bude také spolupracovat s univerzitou Purdue na výzkumu a vývoji senzorových systémů, umělé inteligence a mnoho dalšího. Jedná se o už o sedmý závod společnosti Saab v USA.

Dodání třetí zadní části draku letounu

Doposud byly postaveny dva zkušební letouny T-7A. V září dodal Saab třetí  zadní část draku letounu ze svého závodu v Linköpingu ve Švédsku do továrny Boeing v St. Louis v Missouri v USA. Vyrobení a dodání třetí zadní části draku letounu je dalším milníkem v příspěvku společnosti Saab k fázi technického a výrobního vývoje programu T-7A pro Vzdušné síly Spojených států. V okamžiku, kdy tato fáze skončí, zcela nová továrna Saab ve West Lafayette začne vyrábět zadní části draku letounu T-7A.

Boeing spojuje dohromady zadní část draku letounu od společnosti Saab s přední částí. Následuje montáž křídel, svislých ocasních ploch a ocasu, aby vznikly testovací letouny, které budou použity v programu letových testů. Zadní část draku letounu s instalovanými subsystémy – hydraulickým, palivovým a sekundárním energetickým systémem – sahá od zadní části kokpitu až na konec letadla.

V dubnu 2021 Saab dodal svou první zadní část draku T-7A Red Hawk, druhou pak v červenci letošního roku. Po doručení do továrny Boeing v St. Louis byla zadní část draku letounu od společnosti Saab dokonale spojena s přední částí trupu za méně než 30 minut. Tento úspěch je důkazem, že využití digitální konstrukce přináší přesnost, efektivnost a zlepšenou kvalitu ve fázi návrhu i dodání cvičných letounů T-7A Red Hawk.

T-7A Red Hawk je zcela nový pokročilý cvičný letoun určený pro americké letectvo. T-7A je navržen a vyroben prostřednictvím partnerství společností Saab a Boeing a těží z přístupu „porušování norem“ ke konstrukci a výrobě vojenských letadel, díky nimž mezi konceptem předchozího letounu T-X a prvním letem uplynulo pouhých 36 měsíců.

Zdroj info: Saab – tisková zpráva

Zdroj foto: pixabay