Saudská Arábie láká turisty na dosud nepřístupné památky

Autor:

Pokud bychom se nad tím hlouběji zamysleli, na světě neexistuje mnoho zemí, které by mohly cestovnímu ruchu nabídnout něco nového. V tomto smyslu je Saudská Arábie zcela výjimečná. Zda-li je to správný krok, ukáže jen čas, přeci jen každý z nás ví, co dokáže velké množství turistů udělat s jedním místem, jak moc jej dokáží lidé zničit.

Nepřístupné památky, které byly zapovězeny nevěřícím, nyní otevírají své brány širší veřejnosti. Do oblastí se mohli dříve vydat jen věřící lidé na svou náboženskou pouť.

Saudská Arábie má přitom velmi bohatou historii. Ostatně nachází se tu i domov dvou nejposvátnějších měst, těmi jsou Mekka a Medina. Města jsou obklopená historickými obchodními trasami, které návštěvníky leckdy zavedou do míst, o kterých ani netušili, aby se rázem ocitli uprostřed pouště bez pomoci.

Madain Saleh

Zatímco jordánskou Petru navštíví ročně milion lidí, arabské skalní místo je zvyklé spíše na návštěvu netopýrů a včel, než-li lidí. Madain Saleh byl postaven stejnou civilizací jako Petra. Místo patřilo k významnému obchodnímu uzlu a dodnes lze obdivovat nekropoli o 131 hrobek, které jsou ve vynikajícím stavu bez poškození. V dřívějších dobách Nabataejci věřili, že pohřbení v horách přivede jejich duše blíže k nebi. Jednotlivé prvky mauzolea se mísí s antickou kulturou, přesto stále dominují prvky té babylonské. Stezka bude pro širší veřejnost otevřena v říjnu 2020.

Hidden Hejaz

Na počátku 20. století ovládli část Středního východu Ottomané a započala téměř až epická stavba železnic, která měla usnadnit putování věřících při náboženských poutí. Trasa měla téměř 1600 kilometrů a měla propojovat Damašek s Mekkou a Medinou. Vlakové spojení na Medinu se dokončilo už v roce 1908, avšak „Lawrenc z Arábie“ často podnikal útoky na železnici, a tak za méně než dvě desetiletí po stavbě, byla železnice opuštěna a začala chátrat. Vlakové nádraží v Tabuku je dobře zachovalé a nedaleké muzeum Hejaz zase skrývá skvosty několika lokomotiv a artefaktů z doby krátkého provozu.

Staré město Jeddah

Půvabné přístavní město bylo kdysi vstupní bránou do Mekky. Stalo se jistým centrem pro všechny obchodníky. Uličkami proudí zvláštní energie a vy se tu vždy budete cítit jinak, než v jiných městech Saudské Arábie. Nejhezčí jak už to bývá, je samozřejmě historické jádro Al Balad. Úzké uličky, do kterých se vejde sotva jeden člověk, lemují zvláštní korálové domy. Korály jsou vytaženy z Rudého moře a tím se celá výjimečnost města ještě více zvyšuje. Pro všechny domy jsou také charakteristické vystouplé dřevěné mříže a balkony. Není divu, že je oblast zapsaná na seznamu UNESCO. Při objevování města si jistě všimnete několika kaváren a muzeí, avšak ty zatím nejsou turistům zpřístupněny.

Zdroj informací: CNN, Lonely Planet
Zdroj foto: Pixabay