Sezona památek pomalu končí. Letos se nejvíce navštěvovaly Lednice i Český Krumlov

Autor:

Za letošní rok navštívilo české státní památky celkem 3,4 milionu návštěvníků. Oproti minulému roku je to velký nárůst.

Avšak nutno podotknout, že v porovnání s rokem 2019 se jedná stále o nižší návštěvnost. Jednou z hlavních příčin je samozřejmě úbytek zahraničních turistů a zejména pak asijské a ruské klientely. Češi ale státní památky mají rádi a navštěvují často i ty méně známé. Turisté se tak nezalekli ani mírného zdražení, které šlo očekávat vzhledem ke zvyšování výdajů za elektřinu a další služby. Šetření NPÚ se dotklo například nočního osvětlení památek či snižování teploty ve správních budovách.

Dobrá zpráva je, že příští rok nemá Národní památkový ústav v plánu dále zvyšovat vstupné, ba naopak by se mělo snížit vstupné o 10 procent pro děti a mladistvé. Letos po dvou letech také budou lidé moci, snad pokud se nečekaně něco nestane, například i Hradozámecký advent.

Podle údajů NPÚ za období leden až září 2022 se nejvíce navštěvovaly Lednice a to přesněji v počtu 293 046 návštěvníků. Další v pořadí oblíbenosti byl Český Krumlov (167 820) a za ním hned Hluboká (154 057). Jezdilo se také dost na Karlštejn (135 019), Květnou zahradu v Kroměříži (81416), Trosky (80 994), Konopiště (64 461) a nebo třeba Bouzov (92 023).

Zdroj informací: Národní památkový ústav
Foto: Michaela Rubešová