Konec října je ve znamení Halloweenu. Přinášíme tipy, kam vyrazit za strašidelnou zábavou

Autor:

Blíží se Dušičky a také každým rokem oblíbený Halloween. Na mnoha místech tak bude probíhat během posledního říjnového víkendu řada akcí s touto tématikou.

Na své si přijdou zejména děti, které se budou moci obléct do různých kostýmu a spolu s rodiči vyrazit třeba na prohlídky zámků se strašidly. Oslavy proběhnou nejen na státních památkách, ale také na různých místech po celé republice. Nebudou chybět strašidla, vydlabané dýně, lampionové průvody, soutěže o nejlepší kostým a také samozřejmě různé dobroty.

Zámky a hrady

Halloween pod Radyní

Strašidelná akce proběhne 30. října od 13 hodin. Těšit se můžete na dílnu masek a hry pro děti. Vstupné je zdarma a sraz je v Centru služeb pro turisty pod hradem Radyní.

Strašidelná noc ve Frýdlantu

Kdo se rád bojí, ten by neměl 29. října vynechat návštěvu zdejšího zámku. Probíhat zde budou strašidelné noční prohlídky. Cena vstupenky činí 110 korun.

Strašidla na zámku v Horní Libchavě

Akce se strašidly na zdejším zámku bude probíhat už desátým rokem. Program bude probíhat ve dnech 22., 29. října a 5. listopadu. Zámek pro tuto příležitost bude i nevšedně vyzdoben. Čekat na vás bude i Bílá Paní nebo Pán Podzemí. Plnit se budou úkoly v zámeckém lesoparku a zkoušet se bude i odvaha! Dospělí mají vstup za 110 korun a děti za 90 korun.

Halloween na zámku Zbiroh

Pravý mejdan proběhne 31. října na zámku Zbiroh od 18:01 hodin. Vstupné na průvod i další aktivity je rovná stokoruna. Součástí bude lampionový průvod i vyhlášení nejhezčí masky.

Turistická místa

Halloween v botanické zahradě v Troji

Duchové, vydlabané dýně i strašidla vás budou čekat 30. října v Praze. Kromě dlabání dýní je přichystaný celodenní program. Součástí budou například i hudební vystoupení nebo opékání buřtů na ohni. Návštěvníci si budou moci zkusit různá řemesla nebo zkusit štěstí v soutěži o nejlepší masku. Jakmile se setmí, čeká návštěvníky v 18 hodin průvod s rozsvícenými dýněmi napříč botanickou zahradou.

Halloween v levandulovém poli

Toto místo je často vyhledáváno pro fotografování v levandulích. Sezona však už skončila a místo levandule se na poli usadily dýně. Pro malé i velké návštěvníky je připraven zábavný program, jehož součástí je strašidelná stezka. Bude hrát muzika a na místě bude i výtvarná dílna. Hlad zaženou samozřejmě i různé dobroty. Akce bude probíhat od 29. do 30. října.

Halloween v ZOO Brno

V sobotu 29. října mohou zavítat návštěvníci do zoologické zahrady v Brně. Je pro ně připravený program plný her a zábavy. Chybět nebude tematická výzdoba, ani tradiční soutěž o nejhezčí vydlabanou dýni. A kdo bude mít dýní už dost, může zavítat za zvířaty v zahradě.

Dýňování

Máslovické dýňování

Tradiční akce proběhne 15. října od 13 hodin. V hlavní roli budou samozřejmě dýně. Ty se budou vyřezávat i zdobit, vyrábět se budou i dýňová strašidýlka. Probíhat budou také hry a soutěže pro děti. Na místě bude rovněž občerstvení a také soutěž v pojídání dýňové pochoutky. Kdo se chce zúčastnit vyřezávání, měl by si pro jistotu vzít s sebou nožík a lžíci. Vstup je 50 korun.

Dýňový svět

Trochu netradiční svět plný dýní naleznete nedaleko Leštiny u Světlé. Jedná se statek, na kterém se pěstují dýně a každý podzim se zde otevírají brány i návštěvníkům. Vstup je sto korun pro dospělého a do zahrady mohou také pejsci za symbolický poplatek pět korun. V místě je i drobné občerstvení, jak jinak než z dýní. Doporučujeme sem zavítat spíše v týdnu, kdy tu nebývá takový ruch. Pro veřejnost je otevřeno vždy odpoledne.

Víno a dýně

Moravská Nová Ves zve návštěvníky na degustaci vína do otevřených sklípků ve Sklepních uličkách Výmol a Zátiší. Bude hrát cimbálka a k snědku budou také pokrmy z dýní. Akce proběhne 22. října od 11 hodin.

Dýňování a drakiáda

V Mukařově si užijí zábavu nejen děti. Proběhne zde tradiční dýňování, a tak si s sebou vezměte vhodné náčiní, ale budou se také pouštět draci. Naposledy si v tomto roce pochutnáte na buřtech. Akce proběhne 23. října od 15 hodin na dětském hřišti na Srbíně.

Zdroj informací: Kudy z nudy, Atlas Česka, Informuj, zkušenost autorky textu
Foto: Pixabay