Situace na Ukrajině nevypadá dobře, ministerstvo varuje před setrváním v zemi

Autor:

Bezpečnostní situace v souvislosti s aktuálním napětím mezi Ruskem a Ukrajinou budí velké otázky a také doporučení. Jedno z nich přichází pro Čechy, kteří se v současné době v zemi nacházejí.

Dokud to situace dovoluje, bylo by na místě zvážit návrat zpět do České republiky. Je dost možné, že brzy – v řádu dnů – přestane fungovat letecká komerční doprava a i s tou pozemní by mohly být problémy. Kdo sleduje pozorně dění, ví, že Rusko přemístilo k hranicím s Ukrajinou deseti tisíce vojáků, a tak se nejedná o planý poplach, který by turisté nebo Češi žijící na Ukrajině měli ignorovat. Rovněž setrvání poblíž hranic s Ruskem není bezpečné ani pro velké dobrodruhy.

Češi, kteří nemohou zemi opustit, by se minimálně měli zaregistrovat do DROZDu. Co tento program znamená, jsme si vysvětlili v článku. Současně by tito lidé měli dbát na maximální opatrnost a pozorně sledovat důvěryhodná média, která o konfliktu aktuálně informují. V následujících dnech by se neměli shlukovat na veřejných místech a už vůbec se účastnit demonstrací – mohlo by to být životu nebezpečné.

Existuje i scénář, že se lidé budou muset rázem evakuovat, pro to by bylo vhodné mít záložní plán, kde se můžete ukrýt nebo mít možnost pár dní setrvat na bezpečnějším místě, nákup zásob by měl být už samozřejmostí. Pokud vypukne vojenský konflikt nelze se spoléhat na české Ministerstvo zahraničních věcí, to bude mít celkem svázané ruce a dostat lidi ze zasažené oblasti bude velmi obtížné.

Každý by se tedy měl zamyslet nad tím, jestli setrvání na Ukrajině je opravdu na místě. Bohužel chování Ruska je trochu jako časovaná bomba a nikdo neví, co přesně a kdy se vlastně stane. Je potřeba být připraven na všechny možné scénáře – jak ty dobré, tak ty zlé.

Zdroj informací: Ministerstvo zahraničních věcí
Zdroj foto: Pixabay