Svátek zamilovaných je tady! Jak ho slaví lidé po celém světě?

Autor:

Pro někoho může Valentýn znamenat pouze komerční svátek, jenže on je to vlastně symbol pro oslavu lásky již z dob starého Říma. V té době žil kněz Valentýn, který tajně oddával zamilované, ačkoli to bylo zakázané.

Mladí muži se totiž nesměli zamilovat, natož si vzít ženu. Císař Kladius II. s nimi měl jiné plány. Měli se stát dalším číslem v jeho početné armádě. Což by jako manželé ale nemohli. Jakmile vše na kněze prasklo, stihl Valentýna krutý osud. Právě 14. února byl totiž popraven. Svátek zamilovaných oficiálně vyhlásil papež Gelasius I. v pátém století. V prvopočátku měl největší úspěch v Anglii a Francii. Až později se rozšířil po celém světě.

Jak se slaví v současné době ve světě?

Začneme v původních zemích jako je Francie a Británie. Zatímco v obou zemí probíhají oslavy tradičním způsobem jako jsou večeře, květiny nebo bonboniéry, v minulosti ženy věřily v něco jiného. Ty z Británie kladly na polštář bobkové listy, aby se jim o jejich milovaném zdálo – když s nim nemohly být. Ty ze země galského kohouta se drží tradičních věcí dodnes. Mnoho párů uzavírá manželství a nebo svou lásku upevňuje zámečky na mostě Pont des Arts. V Německu je tradicí se obdarovávat dárky ve tvaru prasete, které je symbolem pro tento svátek. A tak až vám dá někdo čokoládové prasátko, tak se nenaštvěte. Je to čistě z lásky! V Dánsku jdou cestou jiné romantiky, růže tu nemají takový úspěch jako právě sněženky.

To na druhém konci světa, například v Mexiku slaví tento svátek nejen zamilovaní jedinci, ale také kamarádi. Kdy jindy poděkovat kamarádům za jejich přátelství a poděkovat za ty roky psychické podpory, kdy jste neměli na psychologa a vyplakat se kamarádovi na rameno, bylo přeci jen levnější. Kdo se chce tutově oženit měl by vyrazit na Filipíny. Na Valentýna tu probíhají doslova masivní svatby, a často jsou sponzorované státem. Tak kdyby náhodou někdo nevěděl…

V Japonsku to mají v hrsti spíše ženy než muži. Ony obdarovávají své muže, včetně kolegů. Jak moc žena má daného muže v oblibě prozradí i cena daru. Pokud se jedná o laciný kousek, nepůjde o příliš oblíbeného muže v jejím životě. Ale nebojte, hned o měsíc později, jdou na řadu s obdarováváním muži. Ti by měli ženám vždy dát dražší dar, než daly ony jim. Ale pozor, pokud se bude jednat o stejně hodnotný dárek, je to znamení pro rozchod.

Zdroj informací: Femina, Wikipedie
Zdroj foto: Pixabay