Slovensko: Země mnoha tváří a pozoruhodných regionů

Autor:

Slovensko mají Češi doslova za humny. Krásná příroda, cenné památky i turistické atrakce v blízkosti hlavního města stojí za návštěvu.

Kdo se nemohl o víkendu zúčastnit cestovatelského veletrhu v Letňanech, pro toho máme malou ochutnávku, co vše může na Slovensku skutečně zažít. Jaké turistické cíle Slovenska patří k těm nejkrásnějším?

Bratislava – perla na Dunaji

Hlavní město Slovenska je unikátní tím, že leží na hranici tří států. Městem protéká Dunaj, který spojuje slovenskou metropoli s Budapeští a Vídní. Své návštěvníky si Bratislava okamžitě získá svým kompaktním historickým centrem, malebnými zákoutími, množstvím zeleně, ale i eklekticky ladícími architektonickými kontrasty. Prohlédněte si zblízka výraznou siluetu Bratislavského hradu, přímo z hradního kopce se kdysi kochala panoramatem města i Marie Terezie, nejmocnější panovnice Evropy. Projděte se uličkami Starého Města až ke gotickému Dómu sv. Martina. Objevte Starou radnici, Rolandovu fontánu, Modrý kostelík a další. K dominantám města patří i unikátní Most SNP přes Dunaj s restaurací a vyhlídkovou věží ve tvaru létajícího talíře. Milovníci adrenalinu si mohou užít procházku po venkovní římse restaurace v doprovodu instruktora, tzv. skywalk.

Skvělé spojení cyklistiky s adrenalinem na divoké vodě a s uměleckým zážitkem nabízí slovenský úsek trasy EuroVelo6 se startem v Bratislavě. Pokud chcete trasu absolvovat celou až do Štúrova, čeká vás 168 km dlouhá výzva. Už po 20 kilometrech si můžete udělat zastávku v Areálu vodních sportů v Čunově. Na umělém vodním kanále vás čekají divoké kaskády, na kterých si můžete vyzkoušet rafting, wakeboarding, hydrospeeding nebo aquazorbing. Na nedalekém poloostrově se pak nachází jedno z nejrozmanitějších muzeí moderního umění v Evropě – Danubiana. K dalším zajímavostem na cyklotrase patří vodní dílo v Gabčíkovo, Nádvoří Evropy v Komárně. Nedaleko obce Iža najdete zbytky římského systému Limes Romanus se značkou UNESCO a ve Štúrovu se vám z mostu Marie Valerie naskytne výhled na kopuli zdejší baziliky.

Na slovenskou Saharu

Na půl cesty mezi Plaveckým Mikulášem a Lakšárskou Novou Vsí se rozléhají stovky hektarů slovenské Sahary – Šraneckých písků. Tato lokalita je využívána na vojenský výcvik, proto se sem vydejte o víkendu. Užijete si tu kousek záhorské exotiky s výhledem na Malé Karpaty a Plavecký hrad ze 13. století. Vydat se můžete i za tajemstvím Malých Karpat. Od jihu na sever vás povede 100 km Štefánikova cyklomagistrála spojující Bratislavu s rodištěm M. R. Štefánika – Košariskami. Vyjet na ni můžete z bratislavské Koliby. Nezapomenutelný zážitek slibuje i splav Malého Dunaje s Žitným ostrovem, kolovými vodními mlýny, panenskou přírodou. Pouhých 25 km od Bratislavy se nachází tzv. slovenské Tahiti – Sluneční jezera v Senci, kde si i bez moře užijete vodu na tisíc způsobů. A tip pro gurmány? Ze západního Slovenska nemůžete odjet bez návštěvy Slovenského Grobu, který je vyhlášený husími specialitami.

Pulzující Košice

Vydejte se do metropole východního Slovenska, která nikdy nespí. Široká Hlavní ulice je lemovaná restauračními terasami, lákavými výklady větších i menších obchodů a zavede vás přímo k Dómu sv. Alžběty. Ze severní věže největšího kostela na Slovensku je nádherný výhled na centrum města. Vše o městě a regionu se dozvíte ve Východoslovenském muzeu, kde objevíte i Košický zlatý poklad. Košice mají i svůj most lásky. K zábradlí posetému zámky zamilovaných vás dovede tyrkysově zelená střecha neogotického Jakaboho paláce, který byl určitý čas sídlem československého prezidenta Eduarda Beneše.

Lázeňské Piešťany

Lázeňské městečko Piešťany leží v jihozápadní části Slovenska. Lázeňský komplex, který disponuje léčivými prameny sirné termální vody a unikátním léčivým bahnem, patří k evropské špičce v léčbě revmatických nemocí a pohybového aparátu. V Piešťanech si ale přijdou na své všichni, kteří hledají odpočinek a atmosféru dovolenkové destinace. Zpestřete si pobyt korzováním po kolonádě u Labutího jezera, ochutnejte gurmánské pochoutky, které nabízí secesní restaurace hotelu Thermia Palace, zavítat můžete i do rezortu Golf & Country Club Piešťany. Příjemné jsou i turistické vycházky do okolí s množstvím cyklistických tras a in-line bruslení podél vodní nádrže Slňava.

Královský Bardějov

Objevte gotickou perlu severovýchodního Slovenska, královské město Bardějov. Jeho historické jádro se společně s židovským suburbiem dostalo na seznam UNESCO. Radničnímu náměstí dominuje středověká Bazilika sv. Egídia, z jejíž vyhlídkové věže dohlédnete až na zachovalý systém opevnění. Dobře si všimněte i městské radnice, jde totiž o první renesančně-gotikou stavbu na území Slovenska. Bardějov se ve světě proslavil i lázeňstvím, které využívá účinky přírodních minerálních vod.

Živý skanzen Vlkolínec

Živý skanzen, osada, která se stala symbolem původního slovenského venkova, a které se dodnes nedotkla moderní zástavba. Okouzlí vás svou barevnou hravou architekturou i horskou polohou s výhledy na Velkou Fatru. Vydejte se na cestu do minulosti – ve vísce Vlkolínec v regionu Liptov, kterou založili dřevorubci a uhlíři ve 14. století. Skanzen je významnou památkou UNESCO.

Vysoké Tatry

Region Vysoké Tatry je snad nejznámější turistickou lokalitou na Slovensku. Od turistiky či cykloturistiky, přes pobyt v AquaCity, klimatické lázně či wellness, až po adrenalinové sporty a zimní radovánky na sněhu, to vše z něj činí celoročně atraktivní destinaci pro jednotlivce i rodiny s dětmi. Vysoké Tatry jsou jedinečným místem s 25 štíty vyššími než 2 500 metrů nad mořem, unikátními ledovcovými plesy, chráněnými rostlinami a ojedinělou faunou. Pro návštěvníky je připraveno více než 600 km značkovaných chodníků. Vysoké Tatry jsou ideální také pro milovníky cykloturistiky, najdeme zde totiž více než 300 km cyklostezek různých obtížností určených pro všechny – rodiny s dětmi, nadšence horské a silniční cyklistiky, sportovce i začínající cyklisty.

Liptov

Liptov patří k nejkrásnějším regionům Slovenska. Kromě populární vodní nádrže Liptovská Mara se zde nachází mnoho termálních a minerálních pramenů vhodných k pití i ke koupání. K nejznámějším lokalitám s přírodními termálními prameny patří Liptovský Ján. Na opačné straně Liptova lákají Lázně Lúčky s léčivou vodou. Snad nejoblíbenější liptovské vodní parky jsou Tatralandia v Liptovském Mikuláši a Bešeňová. Liptov obklopují Nízké Tatry, Západní Tatry, Chočské vrchy a Velká Fatra.

Zdroj informací: Slovenská turistická centrála
Foto: Pixabay