Sněhu zdar aneb trendy zimní sporty

Autor:

Tento způsob zimy se sice, alespoň v nížinách, zdá být poněkud nešťastným, ale na (správných) horách je sněhu dost a vyřádit se tam můžete dosyta.

Nemusíte ale kopce sjíždět jen na lyžích, snowboardu nebo případně na saních. Lidé jsou vynalézaví a pokrok nezastavíš. Tohle jsou nejnovější trendy aktuální sezony zimních sportů.

Skialpinismus

Vítězem loňské covidové a bezlanovkové zimy se stal skialpinismus, jeho obliba v posledních letech roste obrovsky. Svobodný pohyb v kopcích s lyžemi na nohou, s přáteli nebo sám, vzhůru po cestě, nebo dolů v nedotčeném prašanu, po cestách i volným terénem. Jen pořídit lyže s tuleními pásy, vylehčené lyžáky a můžete vyrazit. Už i v českých horách potkáváte víc a víc vyznavačů.

Na pohodový výlet, extrémní výpravu (to už ovšem s lavinovým vybavením), ale i nadupaný závod. Skialpinisté se dokonce ukážou nově na příští zimní olympiádě na severu Itálie v roce 2026. Takže pro začátek vyberte vhodnou destinaci, vypůjčte si vybavení a zkuste to sami. Nebudete litovat.

Skiboby

Nebaví vás lyže ani snowboard, ale přesto byste rádi brázdili svahy? Zkuste zkrotit sněžného kozla neboli skiboby! Na podobné vychytávce se sice lidé proháněli po sjezdovkách v rakouském Tennengau už v roce 1949, ale běžně dostupnou atrakcí se nikdy nestala.

Původní verze se jmenovala „Sitz Ski“, na dnešních mnohem modernějších karbonových dracích můžete bez problémů dosáhnout rychlosti přes 100 km/h, proto se tento sport doporučuje spíše zkušeným jezdcům a dospělým. Pokud si atypickou jízdu osvojíte, užijte si s touhle „hračkou“ spoustu zábavy. Češi z Deštného v Orlických horách nebo Rokytnice nad Jizerou získali na skibobu mnoho titulů mistrů světa.

Saně

Ladovská zima se zasněženou vesnicí a sáňkujícími dětmi se už stává v tuzemských končinách spíše historickou atrakcí. I na saně se jezdí do pořádných hor. Jenže pustit to dolů ledovým toboganem jako olympionici nelze zcela pochopitelně z bezpečnostních důvodů. Ale v některých resortech si můžete vypůjčit sportovnější saně, nechat se vyvézt lanovkou a vydat se s nimi dolů po upravené cestě s hrazením v zatáčkách, s jistotou, že nesrazíte chodce. Některé takové dráhy mají až deset kilometrů a jízda je skutečným adrenalinovým dobrodružstvím. Nezapomeňte helmu, brýle, rukavice a pevně utažené, nejlépe vysoké boty!

Fatbike nebo snowbike

Někdy se názvem snowbike označuje fatbike, horské kolo s hodně tlustými pneumatikami, používané k jízdě po zasněžených cestách a pláních. Na tomhle kole totiž můžete jezdit kdykoliv a kdekoliv. Překonáte s ním prakticky jakýkoli terén i převýšení. Široké pláště pneumatik s nižším tlakem dovolují jízdu po sněhu, písku a hlíně i na náročných horských trasách. Však se první fatbiky rozjely v osmdesátých letech v pouštních písečných dunách, teprve potom na Aljašce na sněhu.

Radost z jízdy na kole si tak můžete užívat i mimo klasickou sezonu. Zimní cyklistika na tomto stabilním terénním kole přináší v posledních letech úplně novou úroveň potěšení, jen nejezděte do upravených tras pro běžkaře, tam hrozí největší nebezpečí zdravotní újmy. Pokud chcete jízdu na tomto stále netradičním kole vyzkoušet, nemusíte ho hned kupovat. V horských střediscích si ho dokážete vypůjčit.

Drift board

Lyže, sněžnice nebo prkno? Všechno dohromady! Driftovací prkna kombinují prvky sněžnic a turistických lyží do zcela nové možnosti pohybu po sněhu. Stejně jako sněžnice jsou prkna Drift dostatečně široká, aby se udržela na sněhu, ale speciální skluznice na spodní straně prken umožňují klouzat po sněhu dopředu a zároveň si zachovat přilnavost.

Tento hybrid běžeckých lyží a sněžnic, který spatřil světlo světa a svahy hor díky úspěšné kampani na Kickstarteru, umožňuje maximální mobilitu mimo upravené sjezdovky. Nejenže se s ním zbavíte rozhodování, jestli lyže, nebo prkno, ale navíc budete flexibilní a můžete se věnovat stále populárnějšímu sněžnicování a být kromě sjezdu v pohybu i mimo vyšlapané cesty. A to jak obrazně řečeno, tak doslova.

Všech pět aktivit můžete zkusit přímo v blízkosti hotelech Falkensteiner. Například Falkensteiner Lido Resort Pustertal – v rámci lumpačení v dětském ráji můžete vyzkoušet i drift board, proč ne. Klidně nejdřív na sjezdovce vedoucí ze střechy hotelu, pak ve vsi na kopci pod kostelem a posléze, už jako pokročilejší, i v nedalekých ski areálech Kronplatz, Gitschberg-Jochtal nebo Speikboden.

Zdroj informací: TMR International
Zdroj foto: Pixabay