Kam vyrazit v listopadu na výlet ve Středočeském kraji

Autor:

Připravili jsme pro vás přehled zajímavých listopadových událostí, na které můžete vyrazit ve Středočeském kraji. K výběru jsou jak tradiční místa, tak ta zcela nová, která možná ani neznáte.

Svatohubertské slavnosti, Zámek Loučeň

Datum: 5. 11.

Den plný zážitků pro milovníky přírody, hudby, sokolnictví, myslivecké kynologie, umění, českých tradic a také oslava patrona myslivosti Huberta, který slaví svůj svátek vždy počátkem listopadu. Však česká myslivost byla také zařazena do nehmotného kulturního dědictví lidstva a je chráněna organizací UNESCO. Akce je pořádána společně s Českomoravskou mysliveckou jednotou, Řádem svatého Huberta, Časopisem Myslivost a Okresním mysliveckým spolkem Nymburk.

Slavnostní otevírání svatomartinských vín a lampionový průvod, Kutná Hora

Datum: 11.11.

Ve pátek od 11 do 18 hodiny proběhne v klášteře sv. Voršily slavnostní otevření svatomartinských vín. Přijďte ochutnat výborná vína na akci, kterou tradičně pořádají Vinné sklepy Kutná Hora. Tento den se v Kutné Hoře koná také tradiční Svatomartinský lampionový průvod, který projde od kostela sv. Jakuba k chrámu sv. Barbory. V jeho čele jede svatý Martin na bílém koni.

Škoda muzeum, Mladá Boleslav

Datum: 15. 11.

Jedinečný designový závodní skvost Škoda 1100 OHC Coupé ze sbírky Škoda Muzeum se dočkal znovuzrození. Povstal z prachu a dnes je plně funkčním exponátem dokládajícím technický um našich předků. Vznik, sportovní kariéru, osud a náročnou renovaci automobilu popíše koordinátor restaurátorské dílny Škoda Muzea Michal Velebný. Před přednáškou je možné zhlédnout tematickou výstavu a expozici muzea.

Příběh vánočního stromečku – radosti Evropy, Zámek Loučeň

Datum: 17. 11. 2022 – 15. 1. 2023

Zámek Loučeň zve na prohlídky zámku s Příběhem vánočního stromečku. Již popáté budou zámecké komnaty vyzdobeny více než dvacítkou speciálně nazdobených vánočních stromečků. Letošní téma se nese v duchu: Radosti Evropy – jaké radosti dala Evropa světu.

Lidové Vánoce v Polabí, Skanzen, Přerov nad Labem

Datum: 17. 11.- 30. 12.

Velká vánoční výstava pod názvem „Lidové Vánoce v Polabí“ se i letos koná v celém areálu skanzenu. V interiérech všech devíti chalup jsou předváděny scény ze života našich předků, připomínající starobylé zvyky a obyčeje v čase adventu a v období od vánočních svátků až do Tří králů i současné vánoční dekorace.

Vánoční výstava betlémů, Regionální muzeum Mělník

Datum: 19. 11. – 30. 12.

Vánoční výstava představí unikátní vyřezávané a ručně malované betlémy z let 1840 až 1940. Větší část vystaveného souboru betlémových figurek pochází z podhůří Jeseníků a Orlických hor – z městečka Králíky a okolí, kde vznikaly jedny z nejkrásnějších českých betlémů. Součástí výstavy bude i velká sbírka nejrůznějších skleněných ozdob na stromeček. Návštěvníci výstavy také zjistí, jaké dárky a hračky mohly děti ve 20. století najít pod vánočním stromečkem.

Slavnosti vína, Dům kultury, Mladá Boleslav

Datum: 19. 11.

Na desátém ročníku Slavností vína čeká návštěvníky ochutnávka vín, vinná stezka, Boleslavské víno, gurmánské speciality, k poslechu zahraje kapela. V ceně vstupného bude i degustační sklenička.

Netradiční Vánoce v muzeu, Městské muzeum Sedlčany

Datum: 25. – 26. 11.

Městské museum Sedlčany zahajuje adventní období oblíbenými předvánočními dny řemesel, letos v pátek 25. a v sobotu 26. listopadu od 9 do 18 hodin, při nichž mají návštěvníci možnost prohlédnout si i zakoupit od výrobců ledacos. K mání budou pochutiny různého skupenství, dekorace, oblečení, šperky, nádobí nebo umělecká díla. Dne 26. 11. také proběhne rozsvícení vánočního stromu a pokus o rekord (nejvíce lidí s koledou).

Adventní koncert na zámku Liteň

Datum: 27. 11.

Tu pravou vánoční atmosféru navodí o první adventní neděli od 18 hodin mimořádný koncert v sále Čechovny v areálu zámku Liteň. Na koncertu, kde zazní mimo klasické skladby i vánoční melodie, se představí členové skupiny lesních rohů České filharmonie, smyčcové uskupení Pavel Bořkovec Quartet a rovněž vybraní absolventi jarních Liteňských hornových dnů ve společnosti hornisty Kryštofa Kosky. Na sváteční atmosféru naladí také jedna z vítězek Ceny Jarmily Novotné. Chybět nebudou ani skladby od světoznámých skladatelů a virtuosů Mozarta, Beethovena či Webera.

Kreativní dílny v Muzeu betlémů, Karlštejn

Datum: 27. – 28. 11.

K vidění budou kolekce českých historických betlémů vyřezávaných ze dřeva, doplněná betlémy z dobových raritních materiálů na příklad z vosku, cukru nebo chleba. V adventu a mezi vánočními svátky budou pro rodiče s dětmi připravené kreativní dílny pod názvem Hravá dílnička, které nabízejí zklidnění v předvánočním shonu. Návštěvníci zde mohou v klidu pozorovat šikovnost svých dětí, nebo realizovat své vlastní vánoční nápady a tvořit z předpřipravených materiálů.

Zdroj informací: Středočeská centrála cestovního ruchu
Foto: Středočeská centrála cestovního ruchu