Čína rozvolnila svou strategii zero covid, aby následně pocítila vážnost tohoto rozhodnutí. V zemi rapidně přibývá nakažených koronavirem.
Na situaci reagují především evropské země jako Itálie, Francie, Rakousko, Belgie, Švédsko nebo Německo. V zásadě došlo k tomu, že cestující z Číny se musí podrobit testování na přítomnost covid-19. Žádná z evropských zemí si nechce znovu prožít předchozí dva roky restrikcí. Další země Evropské unie se k tomuto rozhodnutí zřejmě časem přidají.
Každá mince má dvě strany
Zatímco Čína zavedla v době pandemie nejdrastičtější podmínky, tedy politiku zero covid, tamním obyvatelům se to přestalo líbit. Dva roky v naprosté izolace vyústily v demonstrace. Tamní vláda se rozhodla od dnešního dne (8.ledna) rozvolnit cestovní omezení. To by bylo možná moudré rozhodnutí, kdyby Číňané byli naočkováni kvalitními vakcínami, jaké se běžně aplikují například v Evropě. Realita je ale taková, že nakažení plní kapacity nemocnic a denně přibývá tisíce nových případů. Čísla mohou být však vyšší, protože ne každý se nechává otestovat.
Od Evropské unie tak vzešlo doporučení pro členské státy. „Tvrdě jsme na to tlačili, protože situace vyžaduje společný evropský přístup,“ řekl médiím belgický ministr zdravotnictví Frank Vandenbroucke. V zemi navíc začali analyzovat i odpadní vody z toalet v letadlech. Stejně jako další země budou Belgičané požadovat negativní testy na všech přímých leteckých linkách z Číny.
Jak zaraeguje Česko?
Ministerstvo zahraničí v tiskové zprávě uvedlo, že povinné testování cestujících není pro Česko zatím relevantní, protože by mělo smysl především u cestujících na přímých linkách. Do České republiky však žádná taková nevede. To ale neznamená, že by Česko na novou situaci nikterak nereagovalo. „Hlavním přínosem testů je sekvenace vzorků pro kontrolu v Číně cirkulujících mutací, nikoli pouhé zjištění covid pozitivních občanů. Obdobný postup volí i další členské státy EU, které nemají přímé letecké spojení s Čínou,“ uvedlo ministerstvo.
Ministerstvo zdravotnictví současně vyzvalo všechny relevantní poskytovatele zdravotní péče, aby v případě pozitivně testovaného člověka, který v posledních dvou týdnech pobýval v Číně, zajistili sekvenaci odebraného vzorku. „Podle posledních dostupných informací převažují v Číně obdobné varianty covidu-19 jako v EU. Důvodem toho, že epidemiologická situace v EU je stabilnější než v Číně, je vysoká proočkovanost kvalitními vakcínami v EU,“ dodal úřad.
Zdroj informací: Ministerstvo zdravotnictví, Evropské středisko pro prevenci a kontrolu nemocí, The Guardian
Foto: Pixabay